Uzależnienie od jedzenia u 18-latki

Uzaleznienie od.cukru i od jedzenia. Jak sobie z tym poradzic? Od zawsze mialam problemy z waga, zawsze mialam.nadwage, trzy lata temu w wyniku nieswiadomego i dosc drastycznego odchudzania niedowage ale.teraz wystalil po tym efekt jojo i uzaleznienie przez ktore nie chce juz zyc, prosze o pomoc, nikt mnie nierozumie a ja juz sobie z tym nieumiem poradzic, jak wytrzymam trzy tygodnie maksymalnie bez slodyczy, a pozniej to jem wszystko ile popadkie. Prosze o rade, dziekuje.

Mgr Olga Marzol Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Uzależnienie od jedzenia często jest bardzo bagatelizowane przez społeczeństwo i wydaje się być niegroźne, jednak jest to błędne myślenie. Jeść musimy, aby przeżyć stąd całkowite odstawienie czynnika , który nas uzależnia jest niemożliwe.

Przede wszystkim zalecałabym wizytę u psychoterapeuty. Bardzo często specjalista w tej dziedzinie jest w stanie pomóc.

Kolejna rzecz - powinna Pani udać się do dietetyka po stworzenie odpowiednio zbilansowanej diety. Często osoby uzależnione od jedzenia radzą sobie z problemem kiedy przez dłuższy czas mają rozpiski co jeść, jak i w jakich ilościach.

Pozdrawiam,

Olga Marzol

Niestety każda drastyczna, rygorystyczna dieta będzie prowadziła do efektów jojo. Odchudzanie nie polega na szybkim spadku masy ciała z jednoczesnym powrotem do starych nawyków żywieniowych. Często jest to ciężka praca, szczególnie na początku terapii, ale z pewnością opłacalna. Dieta powinna być zbilansowana, łatwa, dostosowana do Pani preferencji i potrzeb organizmu. Przy dobrze zbilansowanych jadłospisach nie ma nagłych napadów głodu, z każdym dniem zmniejsza się też chęć na cukier. Należy pamiętać, że ma on bowiem działanie uzależniające. Odstawianie go może wiązać się z wystąpieniem objawów bardzo podobnych do odstawienia alkoholu czy tytoniu (rozdrażnienie, drżenie kończyn, problemy ze snem itd.). Jednak warto podjąć te walkę, szczególnie, że jest pani młoda i jeszcze wiele można zmienić. Z Pani opisu wynika, że należałoby zastosować terapię holistyczną. Radzilibyśmy poszukać pomocy w ośrodkach zajmujących się zaburzeniami odżywiania. Znajdzie Pani tam fachową pomoc, nie tylko od strony dietetycznej, ale także emocjonalnej. Wspólna praca, z osobami, które będą Panią rozumieć i wspierać w momentach zwątpienia na pewno przyniesie oczekiwane efekty.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444