Uzależnienie od komputera u 18-latka

witam mam syna 18 lat ,który jest uzależniony od komputera ,nie chce iść na żadną terapię dodam że spotyka się ze znajomymi chodzi do szkoły tylko ma słabe oceny czasami mi pomaga nie zawsze ,czasami jest arogancki ,nie szanuje mnie ale nie jest to przez cały czas nie mogę już nic zrobić psycholog szkolny mówi żeby dać mu spokój i stąd moje pytanie czy człowiek uzależniony od komputera może normalnie funkcjonować ,zdobyć zawód ,założyć rodzinę itd proszę o poradę

Dzień dobry!

Nie, cechą uzależnienia jest to, że negatywnie wpływa na różne sfery życia - relacje z rodziną, związek, pracę, naukę, rozwój itp.
Nie jest jednak możliwe, żeby bez osobistego kontaktu z synem, stwierdzić, czy rzeczywiście jest to uzależnienie. Konieczna jest konsultacja z psychologiem.

Pozdrawiam!

Mgr Justyna PiÄtkowska

Uzależnienie od komputera ma podobne oddziaływanie na życie jak inne uzależnienia. Zależy w jakim stopniu to uzależnienie występuje u Pana syna i na ile to jest uzależnienie, a na ile (być może) ucieczka od świata rzeczywistego, nie radzenie sobie z pewnymi czynnikami życia. Jedno jest pewne, jeżeli syn jest pełnoletni i nie widzi potrzeby wizyty u specjalisty nikt go do tego nie może zmusić. Pozostaje jedynie rodzicielskie wyczucie i namowa do takiej wizyty.