Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 7 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uzależnienie od kropli do nosa i zatykanie nosa

Kobieta, 28lat, Zabrze. Witam. Mój problem polega na tym, że jestem uzależniona od kropli do nosa. Zaczęło sie to jakieś 12 lat temu od długiego przeziebienia. Teraz czy jest katar czy go nie ma to nos sie zatyka. Butelka kropli starcza mi na około tydzień. Bardzo mnie to męczy, ale zatkany nos meczy mnie na tyle, że nie potrafię sobie z tym poradzić. Bylam u kilku lekarzy, ale żaden nie potraktował mnie poważnie. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ jestem tym juz bardzo zmęczona.
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Witam Każde uzależnienie można wyleczyć. Są tylko dwa warunki – pacjent musi chcieć uwolnić się od uzależnienia i podjąć terapię. Zachęcam Pani a do psychoterapii, która jest najskuteczniejszym sposobem dotarcia do przyczyny i znalezienia właściwego rozwiązania problemu . Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
0

Proszę zgłosić się do Poradni Leczenia Uzależnień. Przewlekłe stosowanie (powyżej 5 dni) kropli na katar powoduje swoiste „przyzwyczajenie” się nosa – po ich odstawieniu katar powraca ze zdwojoną siłą. Pojawia się katar polekowy. Jest to tzw. „efekt z odbicia” – nasz organizm odpowiada na coś, co wcześniej na niego wpływało. Jeżeli my wcześniej wpływaliśmy na niego poprzez krople obkurczające, on odpowie nam w drugą stronę, aby zachować równowagę.W aptece znajdzie się kilka preparatów, których możemy użyć, aby odzwyczaić nasz organizm od kropli obkurczających: tabletki na katar zawierające w swoim składzie pseudoefedrynę, hipertoniczne roztwory wody morskiej i środki nawilżające błony śluzowe nosa. Jeżeli to nie pomoże proszę zgłosić się do Poradni Leczenia Uzależnień.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy