Uzależnienie od leków benzodiazepinowych

PRZEZ 36LAT LEKARZE PROWADZĄCY STOSOWAŁ MI LEK CLONAZEPAM BDZ TZW. BENZODIAZEPINY. JAKI TERAZ MAM USZCZERBEK NA ZDROWIU I ILE LAT BĘDĘ LECZYŁ SIĘ Z UZALEŻNIENIA I W JAKIM STOPNIU JEST MÓJ ORGANIZM ZNISZCZONY ??
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Clonazepam to pochodna benzodiazepiny, lek, który działa głównie na układ limbiczny i podwzgórze. Lek stosuje się w leczeniu epilepsji, ale oprócz działania przeciwdrgawkowego wykazuje też działanie uspokajające i przeciwlękowe. Długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do stanu zależności. Po nagłym odstawieniu (po długotrwałym stosowaniu) mogą pojawić się objawy abstynencyjne, np.: pobudzenie psychoruchowe, psychoza, halucynacje, drgawki, zaburzenia zachowania. Trudno precyzyjnie stwierdzić, jakie skutki w Pana/Pani organizmie pojawiły się wskutek długotrwałego zażywania Clonazepamu. Czas terapii uzależnienia też zależy od wielu czynników, np. od motywacji wyjścia z uzależniania przez pacjenta, od podjętego rodzaju psychoterapii, od podejścia lekarza/terapeuty itd. Więcej może Pan/Pani przeczytać pod linkiem: Uzależnienie od benzodiazepin.
Pozdrawiam!