Alpragen 25 mg czy uzależnia

Dzień dobry, mam na imię Zuzanna i mam 23 lata. Moje pytanie dotyczy leku Alpragen. Nie chce długo się rozpisywać na temat swojej choroby, ale powiem tylko tyle że przez dosyć długi czas miałam wrażenie, że testuje się na mnie leki. Lekarz raczej zupełnie w ciemno przepisywał mi różne leki które nie przynosiły żadnych efektów pozytywnych. Zmieniłam wiec lekarza, który chyba trochę bliżej się przyjrzał mojej chorobie i zaserwował mi leki. W związku z tym ze wcześniej brałam dużo leków od tego pierwszego lekarza teraz nie chciałabym tych obecnych brać zbyt długo. Ostatnio przyjmuję Alpragen i boję się, że mogę się od niego uzależnić. Moje pytanie to czy po tygodniu brania Alpragen rano i wieczorem 1 tabletka 25 mg można się uzależnić? Chciałabym też wiedzieć jak długo trwa leczenie i jak wygląda odstawianie Alpragenu? Czy robi się to stopniowo zmniejszając dawkę czy odstawiając z dnia na dzień? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Witam.

Leczenie trwa krótko a dawki są małe, więc prawdopodobieństwo uzależnienia jest znikome.
Zwykle zaleca się aby leczenie nie trwało dłużej niż 8-12 tygodni, im krócej tym lepiej.
Ze względu na możliwość pogorszenia samopoczucia po odstawieniu tego leku, zaleca się aby odstawiać go stopniowo np. 1/2 tabl. co 3 dni.
Jeśli leczenie trwało krócej można odstawiać go szybciej np. zmniejszać dawkę dobową o 1/2 tabl. każdego dnia lub spróbować odstawić go od razu.

Podobnie jak w przypadku wszystkich benzodiazepin - długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do rozwinięcia zależności lekowej. Uważam, że być może w tydzień taka zależność się nie rozwinie, ale jest kwestia bardzo osobnicza - lek należy brać pod ścisłą kontrola lekarza i informować go o wszystkich niepokojących objawach.

Magdalena Mroczek

Alprox to lek z grupy benzodiazepin, ktory stosowany jest w zaburzeniach lękowych z napadami lęku, w leku panicznym, w zaburzeniach lękowych ze współistniejącą depresją oraz w stanach niepokoju i napięcia nerwowego. Lek ten może mieć potencjał uzależniający i może rozwijać się na niego tolerancja. Ogólnie benzodiazepin nie powinno się przyjmować przewlekle, a raczej doraźnie. Maksymalnie nie powinno się przekraczać 12 tygodni stosowania. Jeśli zaplanowane jest np. leczenie innym lekiem, a do czasu aż zacznie on działać przyjmuje Pani benzodiazepinę, to można tak zrobić. Jednak sama benzodiazepina nie nadaje się do stosowania przewlekłego.

W sprawie odstawienia tabletek należy skontaktować się z lekarzem i nie powinno się robić tego samodzielnie. Istnieją lepsze leki w kontrolowaniu opisanych przez Panią objawów niż benzodiazepiny. U Pani lek ten stosowany jest w niskich dawkach, nie ma potrzeby ich podnoszenia, warto zastanowić się nad zastąpieniem go innym lekiem.

Trudno jest się wypowiadać na temat leczenia Pani choroby. Najlepiej może będzie zgłosić się do psychiatry, który zbierze wywiad, postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leki.

Dawki, które Pani przyjmuje są niewielkie i bierze Pani lek krótko, dlatego prawdopodobieństwo uzależnienia nie jest duże. Tym niemniej lek należy odstawiać stopniowo, najlepiej pod kontrolą lekarza, który być może zdecyduje się włączyć leki inne niż benzodiazepiny. W leczeniu większości zaburzeń możliwe jest dobranie skutecznych leków, które nie mają potencjału uzależniającego.