Uzależnienie od leku Alprox

Witam serdecznie.Bardzo prosze o odpowiedzi na moje pytania. Biore od 3 lat alprox w dawce 0,25 rano i 0,25 wieczorem jestem juz uzalezniona i czuje ze ten lek na mnie juz nie dziala.lekarz przepisal mi teraz hydroxizinum 25 mg jak moge laczyc te dwa leki razem czy nie wystepuje interakcja z nimi boje sie zaczac brac te dwa leki na raz boje sie odstawic alprox ze wzgledu na skutki uboczne boje sie ze tego nie wytrzymam prosze o pomoc bardzo prosze .mam przepisany tez asertin 50 czy to wszystko moge laczyc razem jak moge z tego wyjsc boje się. Wszystkiego się boje i proszę o pomoc, za która będę bardzo wdzieczna.

Wszystkie te leki można łączyć. Jak zaczną działać i trochę się Pani wyciszy, proszę zacząć odstawiać Alprox bardzo powoli, tzn. po pół tabletki co 1-2 tygodnie. Nie ma co się spieszyć, dawka która Pani bierze jest niska, ważne jest by jej nie podnosić. Nie ma co próbować zmniejszania dawki Alproxu dopóki jest Pani w tak nasilonym lęku.

Magdalena Mroczek

Alprox to lek z grupy benzodiazepin, ktory stosowany jest w zaburzeniach lękowych z napadami lęku, w lęku panicznym, w zaburzeniach lękowych ze współistniejącą depresją oraz w stanach niepokoju i napięcia nerwowego. Lek ten może mieć potencjał uzależniający i może rozwijać się na niego tolerancja. Ogólnie benzodiazepin nie powinno się przyjmować przewlekle, a raczej doraźnie. W sprawie ich odstawienia należy skontaktować się z lekarzem i nie powinno się robić tego samodzielnie. Istnieją lepsze leki w kontrolowaniu opisanych przez Panią objawów niż benzodiazepiny. U Pani lek ten stosowany jest w niskich dawkach, nie ma potrzeby ich podnoszenia, warto zastanowić się nad zastąpieniem go innym lekiem.

Z kolei hydroksyzyna jest lekiem o szybkim działaniu, oddziałuje na receptory histaminowe i może być stosowana w stanach lękowych lub w stanach paniki. Leki te można łączyć, najlepiej przez pewien czas przyjmować je razem, a potem powoli odstawiać benzodiazepinę.

Asertin czyli sertralina jest lekiem powszechnie stosowanym, należącym do grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Można stosować ją przewlekle, nie wywołuje uzależnienia, jednak nie powinno się jej nagle samemu odstawiać, bo mogą wystąpić objawy odstawienie. Między sertraliną a powyższymi lekami również nie występują niebezpieczne interakcje. W przyszłości może Pani na przykład łączyć hydroksyzynę z sertraliną. Schemat przyjmowania leków należy jednak koniecznie ustalić z psychiatrą, który dopasuje go do Pani stanu klinicznego.