Uzależnienie od leku Mozarin

Witam, nazywam się Alicja i mam26 lat. Dwa miesiące temu nie wiadomo z jakiej przyczyny dopadł mnie jakiś dziwny nastrój. Ciągle bylam rozdrazniona byle czego plakalam. Poczatkowo tłumaczyłam sobie ze to pewnie ta pogoda na mnie tak wpływa i brak słonca. W końcu jednak poszłam do lekarza który przepisał mi mozarin. Pożniej  w ulotce przeczytałam ze stosuje się ten lek przy depresji.Proszę o rade czy lek mozarin uzaleznia i czy powinno się go przyjmować gdy nie cierpi się na depresje??? Mimo wszystko wydaje mi się ze ja raczej nie cierpie na te chorobę.Prosze o rade bo nie jestem pewna czy powinnam dalej brac te leki.

Zwykle jeśli ktoś leczy się z depresji stosując mozarin, to już po ustąpieniu objawów lekarze zalecają kurację podtrzymującą przez dalsze 1-2 lata. Służy to zmniejszeniu ryzyka wystąpienia nawrotów.

Jeśli zaś ktoś nie miał problemów ani z depresją, ani z lękiem, to nie ma po co stosować tego typu leków.

W przypadku wątpliwości zachęcam do konsultacji "na żywo" z psychiatrą.

Pozdrawiam!

Każdy lek jest w stanie uzależnić. Szczegółowe informacje na temat dawkowania oraz wskazań do użycia udzieli Panu lekarz przepisujący ten lek.

Magdalena Mroczek

Mozarin to lek, w którym substancją czynną jest escitalopram. Escitalopram należy do grupy leków SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. Escitalopram jest najbardziej selektywnym lekiem z tej grupy, co oznacza, że oddziałuje tylko na wybrane receptory i nie łączy się z innymi. Dzięki temu występuje stosunkowo mało działąń niepożądanych. Escitlopram jest lekiem, który stosuje się w leczeniu dużych zaburzeń depresyjnych oraz w terapii zespołu lęku napadowego z agorafobią (lękiem społecznym) lub bez niej. Lek jest lekiem stosunkowo bezpiecznym, który nie prowadzi do ryzyka uzależnienia. Trzeba pamiętać, że lek ten zaczyna działanie około 2-3 tygodnie od momentu rozpoczęcia przyjmowania, a do rozwinięcia pełnego działania potrzebuje często aż do dwóch miesięcy. Nie należy samodzielnie odstawiać leku, a szczególnie nie należy tego robić w pierwszym miesiącu przyjmowania, kiedy lek nie rozwinął jeszcze swojego działania. Lek przyjmuje się w postaci doustnych tabletek w dawce 10 mg na dobę. W niektórych przypadkach dawkę można zwiększyć do 20 mg na dobę. Przy pierwszym epizodzie depresji lek powinno przyjmować się minimum 6 miesięcy, a docelowo nawet 1-2 lata.

W Pani przypadku wszystko zależy od tego, jaką diagnozę postawił lekarz. Być moze stwierdził on depresję. W takim przypadku przepisanie escitalopramu jest uzasadnione. Diagnoza uzależniona jest od tego jakie obajwy wystąpiły i jak długo one trwały. O diagnozie najlepiej porozmawiać z lekarzem, kóry przepisał lek.

Co do drugiego pytania o uzależnienie, to nie ma powodów do obaw. Escitalopram jest lekiem bezpiecznym, selektywnym, nie uzależnia. Jednak jego odstawienie powinno się omówić z lekarzem i warto robić to powoli.