Uzależnienie od marihuany, a uzależnienie od komputera

Witam. Jestem studentem, który poszukuje odpowiedzi na pytanie. Czy uzależnienie od marihuany można porównać z uzależnieniem od internetu, gier komputerowych czy słodyczy? Swoje pytanie kieruję do lekarza psychiatry. Hipoteza: Uzależnienie od marihuany można porównać z innym uzależnieniem psychicznym, takim jak uzależnienie od gier komputerowych oraz zaklasyfikować je do tej samej kategorii uzależnień. Argumenty: - marihuana nie tworzy szlaków metabolicznych, tak jak alkohol czy opiaty; - zarówno uzależnienie od komputera jak i uzależnienie od marihuany opiera się na oderwaniu się od otaczającego świata; - przy obu uzależnieniach terapia nie wymaga podawania substytutów w odróżnieniu od terapii uzależnienia od opiatów (np. terapia metadonem); - przy żadnym z obu uzależnień nie jest wymagana detoksykacja. Założenie: w tej hipotezie nie rozpatrujemy wtórnych konsekwencji wynikających z danego uzależnienia. Bardzo prosiłbym o odpowiedź na powyższe pytania, a także o obalenie bądź potwierdzenie postawionej hipotezy oraz ewentualne przedstawienie źródeł. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Oczywiście, uzależnienie od internetu, czy od gier można zaklasyfikować jako uzależnienie psychiczne. Zdania naukowców są w tej kwestii podzielone, jednak większość z nich optuje za odpowiedzią twierdzącą.

Pierwszym psychiatrą, który dostrzegł problem uzależnienia od internetu był Goldberg w 1995 roku, nie nazywał go jednak uzależnieniem. Potwierdzenia w badaniach dostarczyła Young. Badania były podparte kryteriami zaczerpniętymi z opisu patologicznego hazardu wg klasyfikacj DSM IV. Podobne badania były przeprowadzone dla m. in. uzależnienia od maszyn (Griffiths, 1996), zależności komputerowej (Shotton, 1991), nałogowego oglądania TV (Kubey i Csikszentmihalyi, 1990, cyt. za Young, 1998b) oraz obsesyjno-kompulsyjnego stosunku do gier video (Keepers, 1991).

Sytuacja z uznaniem wymienionych przez Pana sytuacji za uzależnienia zmienia się dynamicznie. W 1980 roku, kiedy Custer przedstawił pierwsze badania na temat podobieństwa uzależnienia od hazardu z uzależnieniem od alkoholu spotkał się z ostrą krytyką, a po kilkunastu latach termin "patologiczny hazard" wszedł do klasyfikacji zaburzeń psychicznych - DSM IV i ICD - 10.

Pozdrawiam serdecznie