Uzależnienie od masturbacji i lęki

Jestem uzależniony od masturbacji i po każdej czynności pojawiają się myśli ,że dostanę karę za to od Boga (np.kłótnia w domu, kłótnia z dziewczyną,czyjaś śmierć albo coś).Od lipca próbuję przestać ,to robić ,ale mi się nie udaję.Czytałem ,że w wieku 18 lat ,to normalne,ale lęk mi nie chce pozwolić na to,ale ja dalej to robię,bo nie mogę się powstrzymać i żyję w strachu :(.Czy to choroba? Dodam ,że mam ZOK i chodzę na terapię na której wstydzę się przyznać o tym co teraz piszę :(

Uważam, że powinieneś na swojej terapii otwarcie powiedzieć o tym problemie. Myślenie o karze od Boga można by zaliczyć do myśli obsesyjnych. Ich wyeliminowanie będzie możliwe dzięki terapii (jak widzisz samodzielnie nie udaje Ci się ich pozbyć). Jeśli chodzi o samą masturbację to jest to zachowanie jak najbardziej naturalne, o ile nie zmienia się w uzależnienie. Z Twojego krótkiego opisu natomiast można by wyciągnąć hipotezę, iż właśnie o uzależnieniu tu mowa. Zatem schowaj wstyd do kieszeni i otwarcie powiedz o tym problemie w trakcie najbliższego spotkania terapeutycznego. Pozdrawiam.

Witam.
Masturbacja u 18 - letniego chłopaka jest czymś normalnym. Pan opisuje zapewne mastrurbację kompulsywną, czyli natrętną. Taka forma nie tylko redukuje napięcie seksualne, ale generalnie służy rozładowywaniu wszystkich napięć, dlatego wymaga zrozumienia i omówienia. Dodatkowo lęk przed karą, o którym Pan wspomina również wymaga interwencji psychologicznej. To naturalne, że odczuwa Pan wstyd przed wniesieniem tego tematu na sesję terapeutyczną, ale jest to niezbędne. Proszę pomyśleć, że ta tematyka to jedynie uzupełnienie problematyki, którą już Pan omawia ze swoim terapeutą. Tego typu dodatkowe informację ułatwiają specjaliście pracę, bo dostarczają więcej informacji na Pana temat.
Małgorzata Danielewicz