Uzależnienie od papierosów u 17-latka

Mój 17 letni syn pali papierosy żadne wytłumaczenia nie działaja ,razem z mężem nie palimy papierosòw.Bardzo proszę o pomoc i poradę,Pozdrawiam

Obawiam się, że mają państwo niewielki wpływ na to, że syn pali. Można z nim oczywiście rozmawiać i zachęcać do rzucenia palenia, zasugerować terapię lub któryś ze środków dostępnych w aptece. Dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie zakazu palenia rzez syna w domu - to państwa terytorium i to wy ustalacie zasady, może warto przemyśleć kwestię kieszonkowego. Niedługo syn będzie pełnoletni, więc wtedy już sam będzie decydował.

Jasne i stanowcze ustalenie zasad panujących w domu- zarówno obowiązków, jak i związanym z tym przywilejów (pamiętając, że przestrzeganie zasad i zobowiązań musi być obustronne) powinno pomóc.
Jeśli jednak trudność jest tylko tzw. wierzchołkiem góry lodowej, zachęcam do podjęcia psychoterapii rodzinnej, która pozwoli Państwu wzmocnić się w roli rodziców i poprawić relacje panujące w domu.