Uzależnienie od partnera i uczucie samotności

Jestem uzależniona od mojego partnera. Nigdy tak na prawdę nie miałam prawdziwego przyjaciela, czuje się przy tym strasznie samotna. Czuję wręcz, że nie potrafię juz mieć przyjaciół, gdyż po kazdym dłuższym przebywaniu z osobą inną niż mój partner mam po prostu drugiej osoby dosyć. Boję się, że zostanę sama, szczególnie, że z partnerem ostatnio się nam nie układa, a on ma dosyć ciągłego przebywania ze mną. Jak zwiększyć swoją pewność siebie i 'oduzależnić' się od jednej osoby?

Można nad tym pracować np w psychoterapii.
Uzależnienie od drugiej osoby często przynosi odwrotny od zamierzonego skutek- im bardziej jest się zależnym, "wisi" na partnerze, tym on bardziej potrzebuje przestrzeni i się oddala. To powoduje lęk i potrzebę większego zbliżenia do partnera i tak w kółko. Pomóc może zmiana postrzegania siebie- podwyższenie poczucia wartości i samooceny, jej stabilność, poczucie bezpieczeństwa, realizacji. Gdy jesteśmy bardziej niezależni, asertywni i pewni siebie, wbrew pozorom to przyciąga a nie odstrasza ludzi.
Zachęcam Panią do pracy. Psycholog czy psychoterapeuta na pewno pomoże.

Dzień Dobry Pani,

Zachęcam Panią mocno do kontaktu i pracy z psychologiem, w ramach NFZ-tu lub prywatnie.
O skierowanie do Poradni zdrowia psychicznego, proszę poprosić lekarza pierwszego kontaktu.

Proszę nie zwlekać...

Z przesłaniem tylko dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej
aneris@op.pl