Uzależnienie od środków przeczyszczających a kształt stolca

Przez około 10 lat byłam uzależniona od środków przeczyszczających - zaczęło się od chęci schudnięcia, wcale nie od zaparć, ale z czasem nie mogłam już się już wypróżnić bez rozluźniającej herbaty. Brałam je więc praktycznie codziennie - przez kilka lat herbaty, później senes w tabletkach, a na koniec, w największej ilości: 2, rzadko 3 tabletki "Bisacodyl". W którymś momencie zaczęły dokuczać mi hemoroidy (problem bardzo powszechny w mojej rodzinie), biegunki nasilały dolegliwości typu szczypanie czy swędzenie, zaczęłam więc ograniczać środki. Było to ponad rok temu: brałam tylko Lactulosę, ale bardzo przeszkadzały mi wzdęcia, więc później tylko makrogole. Po kilku miesiącach zaprzestałam całkowicie ich stosowania i mogę powiedzieć, że właściwie korzystam z toalety "normalnie", codziennie, po makrogole zdarzyło mi się sięgnąć najczęściej 1-2 razy w miesiącu. Niepokoi mnie jednak kształt i forma stolca: ma najczęściej postać niedużych kawałków i strzępów, czasem też jest dłuższy i dość cienki, niezaokrąglony, jakby spłaszczony z jednej strony. Nie zauważyłam w kale krwi. Jakie uszkodzenia mogłam spowodować tak długim uzależnieniem od środków przeczyszczających? Czy kształt stolca może być efektem hemoroidów? Jakie badania powinnam wykonać mając takie objawy? Mam 35 lat.

Lek. Tomasz Budlewski

proponuje wykonać badania ogólne kału i udać się do lekarz rodzinnego ew on pokieruje do gastroenterologa.