Zapytaj lekarza

1 , 0 1 9 , 4 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Uzależnienie od substancji Alfa PVP

Witam. Jestem 20 letnia kobietą niestety uzależnioną od substancji pochodnej MDPV czyli Alfa PVP. Zażywam ją regularnie każdego dnia od listopada. Moja osobowość uległa drastycznej zmianie, unikam kontaktu z ludzmi, nie mam checi do czegokolwiek. Jestem ciągle rozdrazniona, czasami płaczliwa nie potrafie sprawnie ulozyc sobie dnia. Chciałabym z tym skonczyć, nie chcę tak żyć. Jednak myśl o choć jednym dniu przerwy przeraża mnie, obiecuje sobie, że - `jutro już napewno spróbuje odstawić` ale jutro nigdy nie nadchodzi.. Jak mogę sobie pomoc? Czy jest to możliwe abym mogła sobie pomoc sama czy muszę szukac pomocy u fachowca.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

W takich sytuacjach skorzystanie z pomocy ośrodka terapii uzależnień byłoby najlepszym pomysłem. Nie tylko pozwoli zerwać z nałogiem, ale także pomoże wypracować bardziej adaptacyjne (niż substancje psychoaktywne) sposoby radzenia sobie z emocjami i trudnościami. Dodatkowo obecność innych stanowiąca grupę wsparcia pomoże w wytrwaniu w abstynencji od substancji.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Kiedy podejmuje się decyzję o wyjściu z uzależnienia warto poszukać dla siebie pomocy i wsparcia. W Pani przypadku zalecałabym równoczesną pomoc psychiatry i terapeuty uzależnień bądź psychologa. Specjaliści ci pomogą Pani poradzić sobie z objawami odstawienia, mogą też być wsparciem w trudniejszych momentach, pomóc wzmacniać motywację. Samej jest niezwykle trudno poradzić sobie z uzależnieniem. Zachęcam.do skorzystania z pomocy.

0
Magdalena Mroczek
77 poziom zaufania

alfa-pvp jest substancją z grupy tzw. dopalaczy i jej działanie na organizm człowieka nie jest do końca poznane. Poza efektami, które osoba przyjmujące je chce wywołać, ma też bardzo dużo działań niepożądanych. Uzależnić można się zarówno od substancji zażywanej, jak i od stanu emocjonalnego uzyskiwanego za pomocą używki. W niektórych sytuacjach mogą pojawiać się wtórnie różnego rodzaju lęki, urojenie czy podniecenie.

W Polsce nie ma w tej chwili specjalnego programu dla osób uzależnionych od dopalaczy. Leczenie uzależnienia od dopalaczy może odbywać sie zarówno stacjonarnie, jak i ambulatoryjnie. W Pani przypadku warto jest skorzystać z pomocy ośrodka terapii uzależnień. Tam mogą pokierować dalej Pani leczeniem.

W leczeniu uzależnienia ważna jest też terapia psychologiczna. W czasie jej trwania wypracowane są metody radzenia sobie z napięciem emocjonalnym, stresem oraz wypracowanie metod radzenia sobie z trudnościami w życiu codziennym. Poza tym ważne jest uświadomienie sobie jak szkodliwe są dopalacze, których skład i działanie nie są jeszcze do końca poznane i jak długotrwałe konsekwencje mogą mieć na zdrowie.

Proponuję przy problemie z uzależnieniem zgłosić się do lekarza psychiatry i on będzie mógł pokierować dalszym leczeniem i ewentualnie psychoterapią. Ponieważ tzw. dopalacze stosowane są w Polsce od stosunkowo niedawna i dotyczą nie tak dużej grupy osób, niestety nie opracowane jeszcze specjalistycznych programów dotyczących leczenia uzależnienia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy