Uzależnienie partnerki od leków nasennych

Witam. Moja partnerka jest uzależniona od leków nasennych. Chodzi o składnik zolpidem który jest w lekach nasen i innych. Zażywa pól tabletki (5mg) dziennie na noc. Nie umie zasnąć, jeżeli nie weźmie tej tabletki. Bierze regularnie od kilku lat, kiedyś całą tabletkę, na moją prośbę teraz połówkę. Jednak na dzień dzisiejszy nie wyobraża sobie odstawienia leku. Ma 30 lat. Nie umiem tego zaakceptować, chciałbym aby odstawiła całkowicie i zasypiała normalnie. Czy moje podejście jest słuszne?

Ta dawka leku jest minimalna i nie powoduje większych szkód,jednak niemożliwe jest nagłe odstawienie u osoby używającej lek wiele lat, odstawienie powinno odbywać się w pewnym czasie,przy stopniowym zmniejszaniu dawki leku,możliwe jest zastąpienie odstawianego leku innym- nie uzależniającym,ale najlepiej skonsultować to z lekarzem psychiatrą.

Każde uzależnienie doprowadza w końcu do katastrofy. Zolpidem jest lekiem nasennym, a jako taki powinien być stosowany doraźnie ewentualnie jeśli codziennie to nie dłużej aniżeli przez 2 tygodnie. Dłuższe stosowanie leku doprowadzić może do zaburzenia struktury snu, sprowokować zaburzenia lękowe, upośledzić relacje społeczne. Niestety obawiam się, że Pana partnerka nie poradzi sobie z samodzielnym odstawieniem leku nasennego. Mając na uwadze jej uzależnienie niezbędna przy odstawianiu będzie pomoc psychiatry i współpraca pacjentki w procesie leczenia. Pozdrawiam i życzę wytrwałości.