Uzupełnienie braków żelaza w organizmie

Witam mam 24 lata w wyniku badań krwi na żelazo miałam 6,5 a norma dolna dla mnie powinna być 10 czy jeżeli przez 4 miesiące zażywałam codziennie 1 saszetkę żelaza actiferol 30 mg to mam już uzupełnione żelazo jak długo trzeba je zażywać żeby było wszystko ok dodam że po dawce 90 mg żelaza strasznie mi się w głowie kręci i boli mnie brzuch

Witam.

Najlepiej oznaczyć poziom ferrytyny we krwi.
Ferrytyna jest białkiem magazynującym żelazo w organizmie i najlepiej odzwierciedla jego zapasy tkankowe.
Jej obniżony poziom będzie wskazywał na niedobór żelaza zaś prawidłowy potwierdzi jego prawidłową ilość.

Uzupełnianie tkankowych niedoborów żelaza, przy przyjmowaniu preparatów doustnych, może trwać różnie długo (3-6 m-cy), w zależności od wielkości niedoboru, dawki i ilości wchłanianego żelaza z preparatu i in. czynników.