Vestibulodynia i ból podczas uprawiania seksu

Postaram się opisać kwestię bardzo szczegółowo, ponieważ żaden z lekarzy, u których byłam nie potrafił mi pomoc. Zaczęło się od bólu przedsionka pochwy podczas stosunku. Każdy z lekarzy stwierdzał po kolei, że nic mi nie jest. Znalazła się jednak Pani doktor, która stwierdziła początki leukoplakii i przepisała Triderm, Dziwi mnie to, ponieważ mam 28 lat i nigdy nie miałam problemu ze współżyciem. Triderm pomaga na tyle, że współżycie jest mozliwe, ponieważ boli mniej. Od jakiegoś czasu jednak zauważyłam, że prawa warga sromowa mniejsza jest zaczerwieniona i pogrubiona. Dwa razy wyskoczyła mi na niej krostka, taka jak pryszcz, która po jakimś czasie zniknęła, ale zaczerwienienie nie zniknęło. Próbowałam się konsultować z różnymi lekarzami, ale żaden nie wie co mi powiedzieć. Mam stałego partnera od kilku lat, a ten mój stan trwa już 2. Dodam, że cytologia wyszła I, a z posiewu wynika, że żadnych bakterii i grzybów nie ma. Przestałam brać tabletki antykoncepcyjne ponad rok temu. Bardzo proszę o poradę.

Witam! Objawy zgłaszane przez Panią są dość nietypowe i trudno wskazać ich jednoznaczną przyczynę, tym bardziej, że wykonane badania wykluczyły przyczynę infekcyjną. Biorąc pod uwagę opis dolegliwości oraz dotychczasową diagnostykę oraz stosowane leczenie można stwierdzić, że cierpi Pani na vestibulodynię (polskim odpowiednikiem jest "zespół zapalenia przedsionka pochwy"). Charakter bólu jest dość typowy, a wg Pani opisu w okolicy przedsionka pochwy występuje stan zapalny. Leczenie jest długotrwałe i opiera się na stosowaniu leków łagodzących stan zapalny, leków miejscowo znieczulających, leków antyhistaminowych (przy podejrzeniu podłoża alergicznego) oraz ewentualnie amitryptyliny. Wszystko zależy od przyczyn oraz nasilenia dolegliwości. Proponuję skonsultować problem z ośrodkiem zajmującym się leczeniem vestibulodynii. Pozdrawiam serdecznie!