W ciąży przytyłam 30 kg - jak schudnąć?

Mam na imię Emilia, w ciążę zaszłam 3,5 roku temu, w ciąży przytyłam 30 kg, nie wiem jak się tego pozbyć, ćwiczyłam brzuszki, ale mam chory kręgosłup, nie mogę biegać ani ćwiczyć brzuszków więcej, bo jestem po operacji nogi oraz pleców. Kiedyś ćwiczyłam zaraz po ciąży, bo mówią, że tak najszybciej, nie wiem, co mam robić, moja rodzina wyzywa mnie od świni, że jestem ohydna, że mam sadło jak świnia, to bardzo przykre, chciałabym pozbyć się takiego nadmiaru wagi. Mój lekarz twierdzi, że tylko ruch mi może pomóc, ale nie rozumie tego, że nie jestem w stanie ćwiczyć, gdyż nie mam jak, a jestem prawie tego pewna, że chyba nie da się tak, prawda? Co mogę zrobić, żeby moja rodzina się ze mnie nie śmiała, pomocy!
KOBIETA ponad rok temu

Pani Emilio,
nie podała Pani wielu informacji, trudno więc jest mi ocenić:
- jaką aktualnie ma Pani nadwagę (nie wiem, ile z tych 30 kg zostało)
- co jest przyczyną - nie pisze Pani zupełnie nic nt. swoich aktualnych nawyków żywieniowych, ani o stanie zdrowia.
Aby pozbyć się zbędnych kg, trzeba zadbać o:
- mądre odżywianie
- aktywność fizyczną.
Jeżeli chodzi o odżywianie, to powinna Pani:
- jeść często, a mało - najlepiej 5 razy dziennie, co 3 godziny. Porcje powinny być niewielkie, tak żeby zaspokoić głód, a nie przejeść;
- mądrze wybierać produkty - więcej szczegółów w piramidzie zdrowego żywienia http://abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia;
- zrezygnować z produktów tuczących, np. produkty typu fast food, słodycze, słone przekąski, słodzone napoje gazowane;
- pić dużo wody.
Natomiast w przypadku ćwiczeń, w związku z Pani sytuacją zdrowotną, zachęcam do spacerów i ew. innych sportów (np. pływanie), które nie będą obciążały kręgosłupa i nogi. Ważne, żeby się ruszać, nie musi to być bieganie czy brzuszki. Oczywiście proszę rodzaj ćwiczeń skonsultować z lekarzem.
Najlepiej jednak byłoby, jeżeli tylko ma Pani taką możliwość, umówić się na wizytę do dietetyka, który przekazałby Pani więcej szczegółów i dał więcej konkretnych wskazówek. Prawdopodobnie też poprosiłby o aktualne wyniki badań, gdyż należy wykluczyć zaburzenia hormonalne czy też inne stany chorobowe, które mogą powodować nadwagę.
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska