W dolnym biegunie lewej ślinianki zmiana hypoechogeniczna o średnicy 12 mm

Witam. Mam zmianę w śliniance podżuchwowej. Na wyniku usg jest napisane: "w dolnym biegunie lewej ślinianki zmiana hypoechogeniczna o średnicy 12 mm". Co to może być?

Witam. Niestety nie da się w pełni określić charakteru zmiany na podstawie samego usg. Konieczne jest wykonanie biopsji i przeprowadzenie badania wycinków pod mikroskopem.

Witam serdecznie,

Echogeniczność to termin stosowany w radiologii, służący do oceny badania USG. Hipoechogeniczność oznacza zmniejszoną gęstość w stosunku do obrazu prawidłowego. W przypadku Pana, gdzie zobrazowano zmianę hipoechogeniczną w śliniance, oznacza to, źe gęstość zmiany jest zmniejszona w stosunku do prawidłowego miąższu ślinianki. Oznaczać to może zarówno zmianę pozapalną lub zmianę zwyrodnieniową.
Najlepiej jakby Pan zgłosił się do laryngologa prowadzącego w celu konsultacji i ewentualnego skierowania na biopsje cienkoigłową z oceną histopatologiczną zmiany, ale to należy do lekarza laryngologa prowadzącego.

Pozdrawiam serdecznie