W jak sposób mogę szybko i zdrowo schudnąć?

Witam, mam 16 lat, ważę 73 kg i mam 173 cm wzrostu. Od 4 lat trenuję zapasy, lecz miałem 7 miesięczną przerwę z powodu kontuzji nogi i przez ten czas nabrałem sporo tłuszczu, a przy tym wagi, z której nie mogę zejść, a muszę do końca 3 kg. Nie stosowałem jakiejś specjalnej diety, starałem się jeść mniej i unikać słodyczy, ale to nie wypaliło. W mojej rodzinie nie występuje problem z otyłością.
16 LAT ponad rok temu

Witam,
Twoje BMI wynosi 24,41. Odpowiada to dokładnie linii 90 centyla, od którego rozpoznaje się nadwagę. Ty jesteś „na skraju” prawidłowej masy ciała i nadwagi.
Myślę, że jeśli jesteś już całkowicie zdrowy i lekarz pozwolił na ponowne podjęcie treningów, to właśnie one powinny stanowić główny element walki z kilogramami.
Jesteś jeszcze w fazie rozwoju, stąd dieta odchudzająca mogłaby zaburzyć ten proces.
Zasady, którymi powinieneś się kierować to:
1. Uregulowanie pór posiłków (łącznie musisz zjadać 4-5 posiłków dziennie, przy zachowaniu odstępów rzędu 3 godz., http://portal.abczdrowie.pl/regularnosc-posilkow-a-dieta).
2. Unikanie pojadania między posiłkami (jeśli już określisz pory posiłków, nawadniaj organizm, ale nie podjadaj).
3. Zamiana słodyczy na świeże warzywa i owoce (mają znacznie mniej kcal, sycą efektywniej).
4. Regularna podaż produktów mlecznych (Ca bierze udział w przemianach metabolicznych).
5. Jadanie śniadania przed wyjściem do szkoły, zabieranie ze sobą II śniadania (przykładowo: bułka pełnoziarnista, 2 kromki pieczywa razowego, cienko posmarowane masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka, kurczaka, szynki gotowanej) i z dużą ilością warzyw, napój mleczny).
Zajrzyj na:
http://abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia
Pozdrawiam
PS
Nie odchudzaj się bez wiedzy rodziców. Pamiętaj, że większa masa ciała może wynikać z intensywnie rozwiniętej tkanki mięśniowej na skutek treningów.