W jaki sposób dochodzi do zakażenia mononukleozą?

Witam! mam pytanie odnośnie choroby Mononukleozy. Od szwagierki syn właśnie jest chory,i leży w szpitalu. Mieszkamy pod jednym dachem. Ja mam dwóch synów. Czy jest to możliwe,że oni mogli się od tego chłopca zarazić? Myślę o jak najszybszym badaniu krwi ale sami kilka dni temu byli chorzy,wymioty i biegunka,podejrzenie anginy,więc w związku z tym obydwoje dostali antybiotyk Bactrim. Teraz jest tylko pytanie czy w czasie brania antybiotyku mogę im zrobić badanie krwi? Proszę o odpowiedź

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zakażenie następuje przez drogę kropelkową, poprzez przetoczenie krwi. Okres wylęgania wynosi 30-50 dni, a zaraźliwość utrzymuje się przeważnie do 5 dni od pojawienia się wysokiej gorączki, ale wirus EBV może utrzymywać się w ślinie osoby, która była chora, do pół roku. Choroba pozostawia trwałą odporność.