W jaki sposób leczyć ukruszony ząb?

Problem polega na tym, że nie wiedzieć dlaczego, ukruszeniu uległ fragment zęba trzonowego, bodajże szóstki. Nie boli, nie czuje dyskomfortu od ostrych krawędzi. Jedyne co zauważyłem to bardzo malutkie ciemne kropki na zębie. Ząb jest żywy i nie był nigdy leczony. Czy naprawa tego zęba może przebiec bez leczenia kanałowego ?

Pozdrawiam,
lek.stom. Łukasz Wojszwiłło

Najczęstszą przyczyną złamań zęba jest uraz, np. na skutek upadku, uderzenia zęba, nagryzienie twardego pokarmu (np. pestki, skorupki orzecha), ale może to być również konsekwencja zgrzytania zębami czy zbyt wysokiej plomby. Stomatolog dobierze właściwą metodę leczenia.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl