Zapytaj lekarza

1 , 0 1 0 , 1 5 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

W jaki sposób leczyć zaburzenia pamięci u 75-latki?

Witam.Moja 75 letnia babcia przez wiele lat mieszkała z synem schizofrenikiem(nie leczył się)zastraszał babcię,wyciągał od niej pieniądze a teraz trafił na stałe do DPS, została sama.Odwiedzam ją ale zauważyłam że nie sprząta,nie gotuje, mało robi zakupy i często się zapomina - nie oplaca rachunków na czas,gubi się na mieście.Jak zachęcić ją do wizyty u lekarza i do jakiego lekarza się udać?Dodam że fizycznie jest całkiem sprawna, całe dnie jeździ bez celu autobusami...
KOBIETA, 28 LAT 10 miesięcy temu

Skala zapominania

Dzień Dobry Pani,

Z tego, co Pani opisała, prawdopodobne jest, że Pani Babcia już od dłuższego czasu ma objawy zaburzeń pamięciowych, z tym, że teraz są one bardziej zauważalne, kiedy Pani przychodzi do babci i ma ogólny ogląd zachowania babci.

Ponieważ babcia jeździ autobusami bezcelowo i "gubi się w mieście", może to świadczyć o deficycie pamięci przestrzennej i poznawczej, co może być zagrażające dla babci.

Na podstawie symptomów, wnioskuję, że Pani babcia wymaga przede wszystkim profesjonalnego leczenia i systematycznej opieki.

Jak zachęcić babcię do wizyty u lekarza?
Najlepiej zaproponować wizytę u lekarza, a później zaprosić babcię na coś, co lubi, czy pójść tam, gdzie lubi (ważne będzie, że Pani poświęci jej swoją uwagę, zainteresowanie i czas).

Trzeba zacząć od wizyty u lekarza pierwszego kontaktu ( najlepiej w ramach NFZ-tu, który powinien dać skierowanie do neurologa, jak również skierowanie do psychologa klinicznego- celem zdiagnozowania i oceny deficytów poznawczych u Pani babci.

Życzę Pani i Babci Wszystkiego Najlepszego,
Irena Mielnik-Madej

Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety