W jaki sposób mam radzić sobie ze stresem?

Witam. Nie potrafię sobie poradzić ze stresem. Ciągle jestem zestresowana. Objawia się to przyspieszonym biciem serca, lekkim bólem głowy, uczuciem podwyższonego ciśnienia krwi, niepokojem. Stresują mnie zwykle sytuacje np.pojscie do sklepu z reklamacją, odebrsnie wiadomosci, telefonu, powiedzenie komuś o czymś... Zaczęlo się od stresu w pracy, potem poronienie, kolejna ciąża która zakończyła się przedwczesnym porodem przez CC. Nie byl mozliwy poród naturalny ani karmienie piersią. Od czasu w/w zdarzeń a nawet w trakcie nich byłam mocno zestresowana. Od porodu minelo 5msc wszystko jest wporządku a ja nadal się stresuję. Planuję za 2 lata kolejne dziecko i caly czas mam w głowie myśl ze cos sie znowu zlego stanie... czy uda się poród silami natury, czy dziecko bedzie zdrowe... (nie chcę odkładać decyzji o dziecku na później bo zależy mi na obecnosci starszego ordynatora który może odejsc na emeryturę w kazdej chwili) Stresuje mnie czekanie co coś. Otworzenie wiadomosci, listu, czekanie na czyjść odpowiedź... prawdopodobnie jest to spowodowane czekaniem na wynik HCG z ktory pokazał poronioną ciążę... zawsze byłam bardzo odważną osobą. Teraz wszystko mnie stresuje. Nie radzę sobie z tym. Tabletek nie mogę brać bo dziecko dostaje moje sciagnięte mleko, a na wizyte u psychologa nie mam czasu. Ani nie jestem w stanie zaufać nikomu na tyle zeby powierzyć na ten czas swoje wyczekane dzieciątko. Jak mam sobie pomóc? Co sobie wmawiać, wizualizować, jak się uspokoić i pozbyć naturalnie tych lęków. Z gory dziekuje za odpowiedź.

Dzień dobry, rozumiem że Pani sytuacja jest trudna jednak niestety w pewnych sytuacjach konieczne jest zmienienie swoich planów. Proszę zwrócić uwagę że Pani wszystko ma skrupulatnie zaplanowane. Zapewne nie jest łatwe realizować swoich planów z taką dokładnością. Być może to właśnie lęk przed tym że coś się nie uda tak jak Pani sobie zaplanowała. Wspomniała Pani że wszystkiego się Pani boi, rozumiem że ten strach wpływa dysfunkcyjne na Pani codzienność, nie pozwala normalnie funkcjonować. Warto pomyśleć o konsultacji psychiatrycznej. Jeśli lekarz stwierdzi że potrzebuje Pani leczenia farmakologicznego to w takiej sytuacji trzeba odstawić dziecko od piersi i zacząć przyjmować zalecane leki. Niestety czasami jest tak że nasza sytuacja zdrowotna zmusza nas do podjęcia pewnych decyzji, które może nie są najlepsze ale często konieczne dla odzyskania równowagi, czy zdrowia (pod różną postacią). Dokładnie tak samo jest z psychoterapią. Jeżeli lekarz psychiatra stwierdzi że psychoterapia jest konieczna to konieczne jest przeorganizowanie swojego życia tak, żeby miała Pani możliwość korzystania z niej. Proszę pamiętać że małe dzieci czują nasze emocje więc brak leczenia swojego stanu psychicznego może mieć przełożenie na funkcjonowanie dziecka. Choć oczywiście nie zawsze ma. Nie jest łatwo to stwierdzić. Dlatego warto pomyśleć o specjalistycznej pomocy, nie są to problemy z którymi jesteśmy wstanie pomoc sobie sami.
Pozdrawiam A. Pacia