W jaki sposob mogę zrzucić 1 kg?

Mam 13 lat. Mam 164 cm wzrostu, teraz ważę 50,5 kg. W okresie świątecznym przytyłam aż 1,5 kg, przez co czuję się dość niekomfortowo. Nie uważam, że jestem "gruba", lecz odczuwam to, że przytyłam na wadze, czego również powodem jest to, iż ost. nie mam żadnego ruchu. Mam wielką słabość do słodyczy. W tej chwili mam przerwę świąteczną, siedzę cały czas w domu. W czasie, gdy chodzę do szkoły, zawsze coś robię ( mam WF, chodzę do szkoły na pieszo, itp.). Jem ok. 4 większych posiłków, ale również dużo przekąsek (bardzo często, po trochu). W dzień powszedni: Zazwyczaj o godz. 7:15, na śniadanie - zawsze spożywam płatki, np. czekoladowe, z mlekiem (nie wielka miseczka). O 11:10 jem drugie śniadanie, w szkole - kanapka (biały chleb, szynka, ser), rzadko krakersy. O ok. 13:30, gdy wracam ze szkoły, mam obiad. To wygląda różnie. Czasami zupa, ryż, czy ziemniaki. O godz. 16, 17 nabieram ochoty na większą przekąskę, w czym zazwyczaj wybieram owoce (np. banan). O 19:30 mamy rodzinną kolację, zawsze jest to mięso lub makaron. Nie wiem, czego powinnam unikać, a co jest niezbędne w jadłospisie osoby w moim wieku. Nie mam możliwości na basen, czy taniec (którego zaprzestałam pół roku temu). Jak należy się odżywiać, aby było zdrowo? Ile czasu muszę poświęcić na aktywność fizyczną i jak ona powinna wyglądać?

Witaj,

często zdarza się, że w okresie świątecznym trochę tyjemy, bo zwykle jemy więcej, a mniej się ruszamy - tak jak sama zauważyłaś.
Twoja waga oczywiście jest prawidłowa - BMI (wskaźnik wagi do wzrostu) na siatkach centylowych mieści się na poziomie 50 centyla, co oznacza, że waga jest bardzo dobrze dopasowana do wzrostu.

Jak tylko wrócisz do normalnych zajęć - a to już stanie się w niedługim czasie - to Twoja waga szybko wróci do tej sprzed świąt. Wystarczy, że zaczniesz się więcej ruszać.

Dobrze byłoby, gdybyś wprowadziła kilka zmian w swoim jadłospisie, bo popełniasz trochę błędów. Przede wszystkim zamień produkty zbożowe tj. płatki śniadaniowe, pieczywo, ryż, makaron na pełnoziarniste tzn. naturalne płatki tj. owsiane, chleb razowy / graham, ciemny makaron i pełnoziarnisty ryż.
Więcej wskazówek nt. zdrowych nawyków żywieniowych znajdziesz w załączonych artykułach:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Natomiast co do aktywności fizycznej to zaleca się, aby być w ruchu minimum pół godziny, lepiej godzinę. Zachęcam Cię, abyś wybrała ruch, który lubisz. Może to być taniec, szybki marsz, łyżwy, basen, gimnastyka, rowerek stacjonarny. Ważny, żebyś robiła to systematycznie.

A w przyszłe święta pamiętaj, żeby częściej wstawać od stołu i wychodzić na spacer:)

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wszystkiego najlepszego!
Agnieszka Kuczewska