W jaki sposób mogłam "załapać" odmiedniczkowe zapalenie nerek? Czy mogę zarazić najbliższą rodzinę?

Witam! Parę dni temu zrobiono mi badania, w których wynikło, że cierpię na odmiedniczkowe zapalenie nerek. Zastanawiam się w jaki sposób mogłam "załapać" bakterie. Dodam, że nie jestem osobą aktywną seksualnie, wiec zarażenie drogą płciowa wykluczam. Martwi mnie również to czy mogę zarażać innych, np. korzystając ze wspólnej toalety czy wanny?
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest chorobą zapalną nerek związaną z infekcją nerek, najczęściej bakterią E.coli. Jest związana z infekcją wstępującą - czyli bakterie dostają się drogami moczowymi z zakażonej cewki moczowej, pęcherza moczowego przez moczowody i kielichy nerkowe.
Rzeczywiście ryzyko rozwoju infekcji układu moczowego wzrasta wraz z intensywnością życia płciowego. Jednak dojść do niego może w różny sposób. Kobiety w związku z tym, że ich cewka moczowa jest krótka i o względnie szerokim przekroju, częściej zapadają na zakażenia układu moczowego. Stany osłabienia odporności, słabej lub zbytniej higieny osobistej również powodują częstsze infekcje.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest poważną chorobą wymagającą odpowiedniego leczenia antybiotykami, niekiedy w warunkach szpitalnych.

Nie dochodzi do przeniesienia zakażenia układu moczowego poprzez korzystanie z tej samej toalety lub wanny, gdy zachowuje się podstawowe zasady higieny.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.