W jaki sposób motywować swojego chłopaka?

Witam serdecznie! Jestem w związku, trwa on już ponad rok. Szukam porady w jaki sposób mogę wesprzeć mojego chłopaka w powrocie na studia.Przerwał je z powodów osobistych, chorował także na fobię społeczną, ciągle ma obawy, że sobie nie poradzi a jednocześnie bardzo chciałby wrócić, boi się także o nasz związek, czasem słyszę, że obawia się, że go zostawię,myślę, że jest to spowodowane poprzednimi rozstaniami. Bardzo się kochamy,ale nie wiem w jaki sposób dawać mu wsparcie,co mówić,jak motywować

Witam
Myślę, że dla Pani chłopaka byłoby dobrze żeby skorzystał z psychoterapii w czasie której będzie mógł popracować nad swoim lękiem, poczuciem własnej wartości, wyznaczaniem sobie celów.W tej chwili istnieją duże możliwości skorzystania z psychoterapii również w ramach NFZ.
Pani może go zachęcać do powrotu na studia korzystając z jego chęci, z faktu, że kiedyś mimo fobii społecznej podjął studia. Teraz przy Pani wsparciu,, uregulowanej sytuacji ( stałym, szczęśliwym związku) ma ogromne szanse na ich skończenie.
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

Witam serdecznie

Najważniejsze są szczere rozmowy z chłopakiem , przekonywanie go , że jest dla Pani bardzo ważny , bez względu w którym miejscu życia się znajduje , ale że ważne by było dla niego podjęcie ponownie studiów , bo miałby szansę przełamać swoje opory i zdobyć wykształcenie. Jeśli będzie mu Pani dawała wsparcie podczas Waszych kontaktów, jego obawy pomału zniwelują się . Jeśli jednak Pani zauważyłaby , nadal u chłopaka nasilone obawy, mimo dobrych Waszych relacji , dobrze by było , aby Pani chłopak mógł skorzystać z terapii indywidualnej lub terapii par, żeby poradzić sobie z problemami, wzmocnić poczucie wartości i odbudować motywację.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska psychoterapeuta