W jaki sposób można obniżyć poziom cukru?

Witam! Jestem 6 miesięcy w ciąży, mam 27 lat. Pierwszy test na obciążenia glukozą miałam poprawny. Teraz niestety mój wynik to 187 po dwóch godz. Chcę dodać, iż czuję się bardzo dobrze, jak również moja ostatnia wizyta u lekarza prowadzącego ciążę (2 dni temu) nie wykazała żadnych nieprawidłowości. Niezwłocznie mam zgłosić się do szpitala na oddział patologii ciąży. Chcę zapytać w jaki sposób będę leczona i czy tylko odpowiednia dieta wystarczy, czy jeszcze będę musiała przyjmować jakieś leki? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. Jolanta S.

Cukrzyca ciążowa związana jest z silnym działaniem progestagenów (hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży), które prowadzą do upośledzenia tolerancji glukozy. Niestety, oznacza to, że ma Pani skłonność genetyczną i za 10-20 lat może u Pani wystąpić cukrzyca 2 typu. Dlatego po porodzie powinna Pani pomyśleć o zrzuceniu masy ciała i rozpoczęciu regularnej aktywności fizycznej min 1,5 h 3 razy w tygodniu - w ten sposób uchroni się Pani przed powikłaniami cukrzycy.

Jeśli chodzi o sytuację obecną, to nie musi się Pani obawiać, cukrzycę ciężarnych na początku leczy się tylko dietą, dopiero jak to nie pozwoli wyrównać gliekmii wdraża się insulinę. Insulina ludzka jest lekiem całkowicie pozbawionym negatywnego działania na płód, bowiem jest identyczna z tą, którą Pani sama produkuje, tak więc nie musi się Pani obawiać, że leczenie wpłynie na dziecko. Zwykle po porodzie cukrzyca ciężarnych ustępuje i nie trzeba już podawać insuliny.