Książeczka sanepidowska a przedłużenie jej ważności

Witam ! Mam pytanie o książeczkę sanepidowską (sanitarno-epidemiologiczną). Mianowicie jakiś czas temu zrobiłam badania kału, wyniki było w porządku, dostałam wpis od swojego lekarza pierwszego kontaktu na rok. Po roku musiałam przedłużyć ważność książeczki sanepidowskiej więc musiałam zrobić prześwietlenie płuc i też była ważna rok. Teraz znów muszę ją przedłużyć i moje pytanie co muszę teraz zrobić żeby ją przedłużyć? Czy do przedłużenia książeczki sanepidowskiej konieczne będzie jeszcze jakieś badanie czy tym razem wystarczy wizyta u lekarza medycyny pracy? Pytam, ponieważ do tej pory musiałam umawiać się do lekarza medycyny pracy, dopiero później szłam na badania, a potem konieczna była kolejna wizyta u lekarza, więc może jeśli teraz wykonałabym badanie wcześniej to wystarczyłaby tylko jedna wizyta w medycynie pracy. Będę wdzięczna za informację w mojej sprawie. Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Najlepiej zapytać o to lekarza, który będzie przedłużał ważność książeczki (rodzinny lub medycyny pracy). Prawdopodobnie trzeba będzie raz jeszcze wykonać rentgen płuc, ale na to badanie skierowanie musi wypisać lekarz. Należy też na wizytę zabrać wyniki badań kału wykonane przy zakładaniu książeczki.

Milena Lubowicz

Lekarze medycyny pracy zalecają żeby powtarzać badania sanepidowskie do książeczki dopiero po przechorowaniu salmonellozy/shigellozy. Także powtarzanie badań kału nie jest konieczne.
Pozdrawiam