W jaki sposób można przytyć?

dzień dobry chciała bym przytyć mam 168 wzrostu i ważę 50 kg mam 32lata i trójkę dzieci .mój posiłek zaczyna się od zażycia leku na tarczyce. Potem śniadanie obiad a miedzy czasie coś słodkiego batonik o godzinie 16 tej jem kolacje, później znowu coś słodkiego a 22giej kromka chleba. W dzień wypijam 3kawy dziennie. Proszę o pomoc

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie, z tego co Pani pisze wnioskuję, że ma Pani nadczynność tarczycy,
czy leki są na pewno dobrze dobrane, czy jest Pani pod stałym nadzorem endokrynologa?

Z zaleceń dietetycznych:
1. Nie postępuj przeciwnie do rad dla osób z nadwagą (objadanie się słodyczami czy tłustym mięsem prowadzi do niestrawności i nie najlepiej wpływa na wygląd cery. Przyswajanie pokarmów w nieograniczonej ilości kończy się często wzdęciami, biegunkami lub wymiotami).
2. Zjadaj regularnie pięć posiłków dziennie ( jedz każdego dnia trzy podstawowe posiłki plus dwa lub trzy dodatkowe posiłki-przekąski. Nie zapominaj o śniadaniu i drugim śniadaniu).
3. Jedz posiłki urozmaicone, bogate w różne składniki odżywcze i estetycznie podane. Zamiast soli używaj ziół (zioła zaostrzają apetyt). Sól zwiększa wagę, przez zatrzymywanie wody w organizmie, sprzyja obrzękom.
4. Codziennie zjadaj owoce i warzywa.
5. Zamiast słodyczy zjadaj pożywne orzechy, migdały, suszone owoce i miód.
6. Zrezygnuj z napojów gazowanych i bardzo ostrych przypraw, które podrażniają żołądek.
7. Staraj się nie ulegać stresom, nie żyj w ciągłym napięciu, relaksuj się.
8. Przebywaj dużo na świeżym powietrzu, aby pobudzić apetyt lub znajdź taki rodzaj ćwiczeń, który polubisz. Ćwiczenia na siłowni, pływanie, jazda na rowerze czy rolkach. Aby nowe kilogramy zamieniały się w tkankę mięśniową, nie zapominaj o wysiłku fizycznym!!!
9. Można np. do zupy, mleka, surówek, sałatek czy sosu dodać jedną, dwie łyżki oleju z pestek winogron. Taka łyżka zawiera 44,5 kcal, nie zmienia smaku potraw, a podnosi wartość kaloryczną spożywanych pokarmów. Każde dodatkowe 500 kcal dziennie to około pół kilograma w skali tygodnia.
10. Pij gęste soki owocowe i warzywne oraz napoje mleczne.
Pół szklanki soku przed posiłkiem pobudza apetyt!
11. Pamiętaj aby przerwy pomiędzy posiłkami nie były dłuższe niż 2,5-3 godziny.
12. Unikaj kofeiny i nikotyny ponieważ są one stymulatorami metabolizmu powodują że spala się kalorie w szybszym tempie.

Monika Frank - Dietetyk
http://poznan.mojdietetyk.pl/

Witam,
Aby przybrać "na wadze" należy włączyć do codziennego jadłospisu naturalne, prawidłowo dobrane "bomby kaloryczne". Wśród nich znajdziemy: - orzechy, - nasiona, - suszone owoce, - wafle ryżowe, - chałwa, - banany, - winogrona, - awokado, - oliwy i oleje dodawane do posiłków (do sałatek, surówek - warzyw), - tłuste ryby. Ponadto należy pamiętać, aby przerwy między posiłkami nie były dłuższe niż 3-4 godziny, należy przyjmować 5 posiłków dziennie, każdy główny posiłek (śniadanie, obiad i kolacja) muszą zawierać wszystkie grupy produktów, czyli zarówno węglowodany, białko i tłuszcze wraz z warzywami. Proszę pamiętać o I śniadaniu, jest ono niezbędne, gdyż daje zastrzyk energii. Dodatkowo pragnę zaznaczyć, iż zarówno zmniejszenie jak i zwiększenie masy ciała wymaga czasu. Prawidłowe przytycie to przyrost 0,5 - 1 kg masy ciała na tydzień. Do jadłospisu warto włączyć: - pierogi, - naleśniki, - kopytka, - pyzy, - kluski śląskie, - leniwe, - makarony. Pozdrawiam i życzę sukcesów :)
Magdalena Rapacka

Witam, należy odpowiednio dobrać dietę do obecnego metabolizmu. Jest on zapewne podwyższony chorobą tarczycy (pewnie nadczynność), do tego kawa, i nie wiadomo jak ze stresem jeżeli występuje, to też metabolizm jest podniesiony. Aby przytyć powinno się odpowiednio ułożyć posiłki zwiększając zapotrzebowanie kcaloryczne w dniu o 300kcal na początku, jak będzie za mało to o 500kcal ale dopiero po miesiącu od podniesienia o 300. Jeżeli ciężko to Pani wszystko samej policzyć i oszacować proszę o kontakt mailowy i wytłumacze jak układam programy żywieniowe uwzględniając leki i stan metaboizmu. Mój mail: anna.pietrasz@onet.pl