W jaki sposób można stwierdzić owulację?

Witam!
Moje dziecko ma 7 miesięcy i nadal je karmię piersią, tzn. 2 razy w ciągu dnia i w nocy. Przed ciążą miałam stwierdzone PCOS. Zastanawiam się jak może wyglądać sytuacja z moją płodnością. Jeszcze nie mam okresu, ale mam pytanie, czy mogę mieć owulację?
Staram się być osobą aktywną. Wiem, że duży wpływ na PCOS ma waga, dlatego staram się być aktywna (3 razy w tygodniu chodzę na basen, już tak od miesiąca), niestety moja waga na razie utrzymuje się na poziomie sprzed ciąży, tj. 74/168.
Jakie herbatki, zioła mogę pić na poprawę mojej płodności? Mam wrażenie, że PCOS daje mi o sobie znać, tzn. owłosienie nasila się bardziej, niż jak to było po porodzie.
W jaki sposób można stwierdzić owulację, czy badanie krwi coś by dało?
Pozdrawiam,
Aneta

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Powszechnie uważa się, że u kobiet karmiących płodność wraca później niż u kobiet, które zakończyły wcześniej karmienie. Wystąpienie cykli owulacyjnych jest poprzedzone pojawieniem się krwawień bezowulacyjnych. Na podstawie obecnych badań wiadomo, że do końca 6 tygodnia połogu poczęcie jest niemożliwe. Późniejszy okres karmienia nie gwarantuje naturalnego zabezpieczenia, dlatego istnieje możliwość ciąży.
W Pani przypadku wydaje się, że nie występują jeszcze cykle owulacyjne.
W celu określenia dokładnie występowania owulacji wskazane jest badanie ginekologiczne i badanie USG. Za pomocą badania USG można będzie ocenić dojrzewający pęcherzyk w jajniku. W celu oceny dnia cyklu, na który przypada owulacja możliwe jest użycie testów owulacyjnych dostępnych w aptekach, jednakże ma to sens dopiero po pojawieniu się cyklu miesięcznego.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl