W jaki sposób można wzmocnić stawy?

Witam. Mam 21 lat. Od dłuższego czasu "pstrykałem" stawami palców. Przestałem gdyż wiem że nie jest to dla mnie najlepsze. Tak zwykle odreagowywałem stres. Nie "pstrykam" już od miesiąca, ale czuję że palce przyzwyczaiły się do "rozciągania" stawów. Teraz mnie pobolewają i rano mam dziwne uczucie ich "zastania" Co robić? Czy spróbować jakiegoś suplementu na wzmocnienie stawów?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Oczywiście zastosowanie suplementów diety wzmacniających stawy zawierających np chondroitynę może okazać się pomocne. Chciałbym jednak nadmienić iż ''strzelanie'' w stawach międzypaliczkowych nie jest oznaką choroby. Dźwięk, który słyszysz, to bąbelki gazu w płynie stawowym, czyli w płynie synowialnym, który otacza twoje stawy. Z pewną ilością ciśnienia możesz sprawić, że te bąbelki gazu zaczną pękać. I to właśnie daje odgłos jak folia bąbelkowa