W jaki sposób można zarazić się bakteria streptococcus agalactiae szczep MLSB?

Witam. W jaki sposób można zarazić się bakteria streptococcus agalactiae szczep MLSB? Wykryto mi ją w posiewie z pochwy. Czy mogę tym zarazić męża? Czy to jest niebezpieczne? Bardzo proszę o odpowiedź skąd to się mogło u mnie wziąć???

Lek. Michał Lenard

Te bakterie występują w pochwie u 10-30% kobiet. Nie są niebezpieczne, przy prawidłowej odporności nie powodują objawów. Mogą być zagrożeniem dla rodzącego się dziecka, dlatego kobietom u których je wykryto podaje się antybiotyk w celu ochrony noworodka przed infekcją. Szczep MLSb świadczy o oporności tych bakterii na konkretne grupy antybiotyków: makrolidy, linkozamidy, streptograminy. Nie ma powodu do obaw. Pozdrawiam!