W jaki sposób nakłonić syna do jedzenia?

Syn ma 21 miesięcy. Trzeci dzień nie chce jeść obiadów. Zje trzy kesy mięsa i koniec. Zawsze ładnie jadł obiady, lubił te ze słoika dla dzieci jednak ostatnio i tego nie chce. Chleba nie je od dawna. Chyba, że chlebek waza posmaruje lekko czekoladowym kremem. Wypija mleko na noc i nad ranem. W dzień lubi deserki dla dzieci lub musy owocowe i jogurty. Czasem zje parówki, plasterek szynki. Kupiłam mu Multi Sanostol na apetyt ale nie wiem po jakim czasie działa. Waży 11,800.

Lek. Tomasz Budlewski

a ile ma wzrostu? proponuje udać się z dzieckiem do lekarza pediatry. po badaniu będzie mozna cos więcej powiedzieć.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,

Jeżeli dziecko nagle przestało się normalnie odżywiać przede wszystkim warto udać się do lekarza aby wykluczyć jakiekolwiek powody związane ze stanem zdrowia. Jeżeli dziecko jest zdrowe, wtedy należy zastanowić się całościowo nad jego sposobem odżywiania. Tutaj cenna byłaby konsultacja z dietetykiem dziecięcym. W żywieniu dzieci ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji - nie należy przesadzać z węglowodanami, a zwłaszcza cukrami prostymi, które niestety występują zarówno w wymienionych przez Panią deserkach jak i kremie czekoladowym. Dziecko przyzwyczajone do smaku słodkiego może domagać się takich produktów - nie jest to jednak pożywienie wartościowe. Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważne jest dostarczenie cennych dla zdrowia składników odżywczych. Należy pamiętać także, że jeżeli w diecie dziecka pojawia się nowy produkt, to nie od razu musi on dziecku posmakować. Czasami potrzebna jest ekspozycja na dany produkt - nawet piętnastokrotna. Najkorzystniej byłoby udać się do dietetyka, który będzie w stanie ocenić dotychczasowy jadłospis dziecka a także pokierować w sprawie jego dalszego żywienia. Na apetyt mogą podziałać różne naturalne napary (na przykład z mięty), a w razie potrzeby można włączyć do diety dziecka odżywcze produkty specjalnego przeznaczenia żywieniowego, jednak zawsze dobrze to skonsultować ze specjalistą.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: Rodzicu! Zbuduj właściwe nawyki żywieniowe Twojego dziecka

http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/rodzicu-zbuduj-wlasciwe-nawyki-zywieniowe-twojego-dziecka.html?c=9