W jaki sposób oczyścić oskrzela z zalegającej w płucach flegmy?

Witam! Pół roku temu rzuciłam palenie i od tego czasu mam mokry kaszel. Paliłam przez 8 lat. Kaszel połączony jest z odkrztuszaniem sporych ilości flegmy. Mój dzień rozpoczyna się od porannego odkrztuszania flegmy. Flegma jest ciemna, gęsta i trudno mi ją odkrztusić. Gwałtowny kaszel towarzyszy mi do południa. Muszę pozbyć się wydzieliny z oskrzeli, która zgromadziła się tam podczas snu. Jeśli gdzieś idę, otoczenie ma nieprzyjemny akompaniament, gdyż nie da się pohamować odkrztuszania. Kaszel jest uporczywy i uciążliwy. Niestety kaszel staje się coraz bardziej dokuczliwy, mam coraz więcej wydzieliny. Od zalegania i odkrztuszania flegmy czuję ból w klatce piersiowej. Dużo piję żeby łatwiej odkrztuszało mi się flegmę. Rano stosuję syrop wykrztuśny. Cały czas muszę mieć pod ręką chusteczki. Pulmonolog rozłożył ręce. W jaki sposób oczyścić oskrzela z zalegającej w płucach flegmy? Czy to proces oczyszczania drzewa oskrzelowego? Co wspomoże odkrztuszanie flegmy?

Lek. Paweł Szadkowski

Tak, jest to mechanizm oczyszczania dróg oddechowych. Po pierwsze przewlekły kaszel wymaga nadzoru lekarza. Zmiana jego charakteru, zwiększenie objętości odkrztuszanej wydzieliny, czy pojawienie się w niej krwi powinny być zawsze objawem alarmowym. Warto zrobić zdjęcie RTG klatki piersiowej, można by też pokusić się o spirometrię. Jeśli chodzi o rozrzedzenie wydzieliny to może pani spróbować inhalacji solą fizjologiczną przy użyciu nebulizatora. Niestety większość leków wykrztuśnych jest przeznaczona do krótkotrwałego stosowania. Zachęcam do ponownej konsultacji pulmonologicznej.