W jaki sposób odciągać pokarm z piersi?

Witam. Bardzo prosze o porade. Moja corka ma 4tyg. Karmie ja butelka ale swoim mlekiem. Sciagam duzo mleka a ona nie nadarza go wypijac i sie marnuje... Czy jesli bede sciagac. Np. Co 4 godz to laktacja sie unormuje? Piers mam oprozniac do samego konca?? Czy odciagac przez 15. Min az poczuje ulge?? Nie chcialabym spowodowac zatoru w piersi przez zle odciaganie... przed ogrzewac piers czy nie jest to konieczne?? Prosze o odp Dziekuje i pozdrawiam

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli nie ma zastoju, nie ma konieczności ogrzewania piersi. Nie należy do końca opróżniać piersi, gdyż jest to sygnał dla organizmu, że jest duże zapotrzebowanie na mleko i w efekcie zwiększa się produkcja mleka w piersiach. Regularne odciąganie mleka (np. co 4h) już po kilku dniach powinno spowodować stabilizację laktacji. Jednak proszę pamiętać, że po porodzie, laktacja stabilizuje się przez pierwsze 6-8 tygodni. Proszę więc się nie stresować, a "nadwyżki" odciągniętego mleka mrozić. Zapasy mogą się przydać gdyby przyszedł tzw. kryzys laktacyjny. Do przechowywania pokarmu w aptekach dostępne są pojemniki i woreczki jednorazowe. To bardzo dobra wiadomość, że ma Pani dużo pokarmu.