W jaki sposób odstawiać alkohol?

Witam mam pytanie w jakich stadiach trzeba odsuwać alkocholikowi alkochol ?Stopniowo po jednym piwie dziennie i zmiejszać dawkę czy zastosować terapie wstrząsową odstawić alkochol od razu .Poprzednim razem po odstawieniu alkocholu ten człowiek dostał dylerki alkocholowej.Co podawać w takim przypadku .

Witam,

Odradzałbym "terapie wstrząsowe" szczególnie ze względu na ryzyko objawów abstynencyjnych, majaczenia alkoholowego (delirium) a nawet napadów padaczkowych. Najlepszym rozwiązaniem jest leczenie detoksykacyjne- odstawienie alkoholu, zaraz po wytrzeźwieniu wprowadzeniu leków uspokajających mających zapobiec objawom abstynencyjnym oraz ewentualnie dodatkowej farmakoterapii w zależności od wskazań. Istotnym również jest właściwe odżywianie, nawodnienie oraz uzupełnienie witamin z grupy B (po ciągu alkoholowym zazwyczaj istnieje znaczny niedobór witaminy B1).
W celu uzyskania rzetelnej pomocy zalecałbym konsultację u psychiatry. Po leczeniu detoksykacyjnym zalecałbym podjęcie terapii odwykowej w ośrodku leczenia uzależnień.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Dzień dobry. Praca z uzależnieniem jest sprawą dość indywidualną. Jeżeli ktoś sięga po substancje psychoaktywne, to zwykle istnieje jakiś powód w jego sferze codziennego życia. Substancje psychoaktywne mają na celu odurzenie i zmniejszenie napięcia towarzyszącego przed ich spożyciem. Jeżeli więc powody, dla których uzależnienie czy używanie alkoholu nie zmieniły się, każda z metod będzie utrudniona. Dlatego w walce z uzależnieniem lub ryzykiem jego wystąpienia istotnym elementem jest terapia. Polega ona na zdobywaniu umiejętności radzenia sobie w sposób konstruktywny i zastępowaniu destrukcyjnych nawyków, tymi dojrzałymi, które udaje się wypracować. Zachęcam Pana do podjęcia takich działań, by odnieść zamierzony sukces i dotrzymać postanowień. Pozdrawiam.

Witam Pana
Żeby skutecznie uwolnić się od uzależnienia od alkoholu
potrzebna jest praca nad emocjami, umysłem,
psychiką i tym wszystkim co kojarzy się z piciem alkoholu
i sprawia, że człowiek sięga po kieliszek
nie bacząc na konsekwencje i ryzyka z tym związane.
Każde uzależnienie można wyleczyć.
Są tylko dwa warunki – pacjent musi chcieć
uwolnić się od uzależnienia i podjąć terapię.
Przy odstawieniu alkoholu doskonale sprawdza się
psychoterapia, która rozpoznaje źródła
psychicznych uwarunkowań związanych z nałogiem,
wzmacnia poczucie kontroli, uczy strategii
lepszego radzenia sobie ze stresem
oraz pomaga wyeliminować niepożądane objawy
po odstawieniu alkoholu.
Zachęcam do psychoterapii.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl