W jaki sposób odstawić Benzo?

Pytanie do psychiatry-jakie praktyki stosuja Panstwo przy odstawianiu benzo?Mowimy o schodzeniu z lorafenu 2 mg/doba!Czy lepiej zastapic dlugodzialajaca benzo jak Relanium czy Cloranxen?Ktory lek wg Panstwa jest do tego lepszy?Czy lepiej jest od razu zrezygnowac z lorafenu i przejsc na dlugodz.,czy jednak stopniowo wprowadzac dlugodzialajacy i stopn. schodzic z lorafenu.Jakie Panstwo stos.praktyki w tym temacie?

Witam,

odstawienie benzodiazpin jest często dość trudnym wyzwaniem i wymaga podejścia indywidualnego. Ogólnie zasadnym jest stopniowe zastępowanie lorafenu benzodiazpiną długo działającą jak relanium i cloranxen- gdyż z kolei te łatwiej jest odstawić. Preferencje są indywidualne- część pacjentów woli relanium, inni za to dobrze tolerują powolne schodzenie z cloranxenu. W przypadku odstawiania benzodiazpin stosuje również leki wspomagające ich odstawienie (z grupy przeciwdepresyjnych, przeciwlękowych lub stabilizatorów nastroju) dobieranych w zależności od profilu objawów, czasu pobierania benzodiazpin i tolerancji ich odstawiania.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Należy odstawiać w taki sposób, żeby organizm tego nie zauważał i nie wracać do poprzedniej dawki. Jeżeli odstawianie wiąże się z bardzo złym samopoczuciem wówczas należy "schodzenie" z dawki czy zastępowanie innym lekiem koniecznie konsultować ze specjalistą.