W jaki sposób odstawić Xanax u 25-latki?

Dzień dobry, Chciałam się zapytać o sposób odstawienia Xanaxu 0.5 mg o przedłużonym uwalnianiu. Rozpoczęłam leczenie głębokiej depresji po tym jak w grudniu dostałam nocnego ataku paniki, czy może nerwicowego - dokładnie nie wiem, co mi się stało. W każdym razie od tej pory przez ponad miesiąc pojawiła mi się derealizacja, codzienne ataki paniki, natrętne myśli, depresja także, ale z mojej strony największym problemem były ataki paniki, natrętne myśli, bezsenność, a po obudzeniu się automatyczne wchodzenie w tryb, że coś mi się zaraz stanie. Niestety mój grudniowy atak rozpoczął się od tego, że wystraszyłam się czegoś bardziej duchowego, więc moje myśli cały czas zmieniały podmiot, którego się obawiam - tak jakby lepiej było wiedzieć, że boję się czegoś konkretnego i materialnego niż bać się czegoś niewidzialnego. 20 stycznia po wizycie u Pana psychiatry, który zdiagnozował ciężką depresję - na podstawie testu, jednak na razie chciał skupić się na rozwiązaniu tego problemu, bo powiedział że to na pewno jest pierwsze i tyle. Drugi test, który miałam rozwiązać był odnośnie objawów nerwicowych, które występowały w ciągu ostatnich 12 miesięcy i zakreśliłam dosłownie wszystko,gdyż dużo z nich występowało, ale po moim ataku były one bardzo, bardzo silne, na tyle że nie dawałam sobie już sama rady i zdecydowałam się na leki oraz psychoterapię. Pan doktor przepisał mi Efectin 75 SR x 1, Xanax 0.5 mg - dwa razy dziennie po 0.25 mg oraz na noc Trittico 75 mg SR 1/3 tabletki. Dwa ostatnie miały być stosowane przez 3 miesiące, jednak wyczytałam w ulotce oraz w internecie o Xanaxie, że jest to bardzo silny lek i do tego uzależniający - widzę także po sobie, że moja tolerancja jest o wiele mniejsza niż na samym początku. Sama lek chcę odstawić, tym bardziej że na ulotce pisze 6-8 tygodni włącznie z okresem odstawiania. Oznacza to, że za 2 tygodnie powinnam już go przestać brać. Wczoraj skontaktowałam się z lekarzem przez telefon /mieszkam za granicą, więc na razie mamy taki kontakt/. Niestety Pan przesłowiowo olał mnie i moje pytania, nie dając mi czasem dojść do słowa. Powiedzial, Xanax mogę odstawić tak po prostu /bez żadnego stopniowego odstawiania, dosłownie nic/. Tylko jak będę miała gorszy dzień to wtedy sobie zażyć. Idąc tym tokiem myślenia, jeśli u mnie pojawiłyby się objawy odstawienia to oczywiście, że mogłabym wziąć. Upewniałam się dwa razy, ale dostałam taką samą odpowiedź. Mam doświadczenie z takim odstawianiem leków, co zazwyczaj kończyło pełnymi objawami odstawieniowymi. Jednak lek taki jak Xanax brałam po raz pierwszy i chciałabym go odstawić w sposób najbardziej bezpieczny. Lekarz powiedział, że biorę w takiej dawce, która nie jest kompletnie uzależniająca i czy ja wiem, co znaczy uzależnienie - że trzeba więcej i więcej brać. Wiem, co to uzależnienie, dlatego właśnie zmartwiłam się tym, co Pan doktor powiedział i sposobem jaki zaproponował. Czy mogłabym dostać sugestie jak zmniejszać dawki? Ewentualnie czy mój sposób, który napisałam poniżej będzie skuteczny? Czy w tym przypadku zwiększyć Trittico, czy pozostawić tak samo 1/3 na noc? Jak na razie ze swojej strony zmniejszyłam wieczorem do 0.125 mg do piątku,rano nadal 0.25 mg. Następnie zamierzam zmniejszyć obie do 0.125 mg, później odstawić poranną, następnie odstawić także wieczorną. Chciałabym się zmieścić już w dwóch tygodniach, ale oczywiście jeżeli trzeba więcej czasu na bezpieczne odstawienie to oczywiście dostosuję się. Przepraszam za tak długą wiadomość, ale starałam się odzwierciedlić dokładnie moją sytuację.

Witam Panią,
Organizm ludzki różnie reaguje na zmianę
czy odstawienie leku, co w dużej mierze
zależy też od wrażliwości osobniczej pacjenta.
Czasami może wystąpić zespół odstawienny.
Kwestię skutków ubocznych stosowanych leków
oraz wszelkie obawy a także zaobserwowane objawy
powinna Pani konsultować z lekarzem prowadzącym.
To on zna Pani organizm, historię Pani choroby
posiada stosowną wiedzę na temat przepisywanych leków
i w razie potrzeby może modyfikować sposób leczenia.
Przykro mi, że lekarz nie spełnił Pani oczekiwań.
Warto jednak zastanowić się też nad wprowadzeniem
psychoterapii w proces leczenia.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają,
że lęki i inne dolegliwości stają się łatwiejsze
do zniesienia, ale nie leczą choroby.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję
i zaburzenia lękowe należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
zaburzeń lękowych, ale również dociera się
do przyczyny problemu i znajduje się sposób wyleczenia choroby.
Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń nerwicowych
oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pani
spokój i radość życia.
Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl