W jaki sposób oduczyć się obgryzania paznokci?

Mam 30 latjuż wieki obgryzam paznokcie. Probowalam smarować lakierem do paznokci o beznadziejnym zapachu i smaku-niestety wszystko stoleruje. Co mam zrobić by w końcu przestać? ????

Mgr Anna Pujanek Dietetyka, Leszno

Witam, proponuję zacząć od małych rzeczy - od regularnego skracania i piłowania paznokci - ostre krawędzie skłaniają do ciągłego podgryzania odstających końcówek. Pomóc mogą również wizyty w gabinecie kosmetycznym i stosowanie profesjonalnej odżywki, np. IBX system - wkład finansowy w pielęgnację paznokci może być bardzo motywujący. Warto też zastanowić się nad przyczynami obgryzania paznokci - np. czy mają podłoże psychologiczne, czy wynikają z przyzwyczajenia. Sugeruję również wizytę u kosmetologa, który pomoże wyprowadzić paznokcie do stanu, z którego nie będzie Pani chciała rezygnować. Pozdrawiam.