W jaki sposób odżywiać osobę starszą po udarze?

Mój dziadek jest po udarze i nic nie chce jeść, a ponadto ma problem z połykaniem. Czy powinien być stale podłączony do kroplówki czy jest inne rozwiązanie?

Lek. Tomasz Budlewski

Sadze ze może być wskazane leczenie pizajelitowe w zależności od dalszego rokowania

Wszystko zależy od rodzaju i stopnia nasilenia tych zaburzeń. Zwykle chorzy z ryzykiem zachłystowego zapalenia płuc (po udarze) są żywieni przez zgłębnik nosowo-żołądkowy i podejmowana jest wobec nich rehabilitacja zaburzeń połykania. Bez względu na to należy skonsultować te zaburzenia z lekarzem laryngologiem i podjąć leczenie choćby rehabilitacje i dobrać bezpieczną konsystencję diety. Jeśli Pana Dziadek zachłystuje się podczas picia wody, herbaty, wówczas należy zagęszczać płyny np. specjalnym zagęszczaczem dostępnym w aptece do konsystencji nektaru lub płynnego miodu - wymaga to jednak weryfikacji w badaniach szczegółowych. Przez zgłębnik powinny być podawane diety przemysłowe aby uniknąć niedożywienia. Jeśli zaburzenia są ciężkie, i rokuje się, że nie będzie możliwa podaż doustna przez więcej niż 30 dni, warto porozmawiać z lekarzem o żywieniu przez PEG. Bezwzględnie należy kontrolować masę ciała chorego i obserwować go przy posiłku, jeśli się zachłystuje jest w grupie ryzyka zachłystowego zapalenia płuc i należy przeprowadzić szczegółowe badania. Proszę dbać o higienę jamy ustnej Dziadka.

Jeśli chory może być żywiony doustnie, to w odniesieniu do jedzenia, produkty powinny być o spójnej jednolitej konsystencji jak kremy, gładkie puree - bez skórki, pestek, ziaren, małych kulek np. groszek, kukurydza. Sypkie kasze czy ryż też zwiększają ryzyko zachłyśnięcia.

Jeżeli po udarze mózgu są problemy z połykaniem, to proszę skontaktować się z logopedą. W przypadku takich trudności należy wdrożyć odpowiednie postępowanie, zwykle dostosowuje się konsystencję pokarmu i sposób karmienia do możliwości pacjenta. Najlepszą konsystencją na początek są papki i miksy, a płyny należy zagęszczać (Nutilis Clear). Jeżeli nie możliwe jest podawanie pokarmów doustnie, to na początek można pacjenta karmić zgłębnikiem, ale jeżeli problem się przedłuża (powyżej miesiąca) i wiemy, że na razie nie będzie innej możliwości, trzeba wziąć pod uwagę założenie gastrostomii i leczenie żywieniowe. Koniecznie proszę porozmawiać z lekarzem i logopedą (a jeszcze lepiej neurologopedą)