Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 6 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

W jaki sposób ograniczyć płaczliwość?

Witam, mam 22 lata, jestem studentką. Niestety jestem osobą bardzo wrażliwą, każda porażka kończy sie u mnie płaczem. Szkoła jest dla mnie bardzo ważna i głównie przez nią płacze (niższa ocena niż oczekiwałam itp.), mam chłopaka, z którym podczas kłótni też nie umiem powstrzymać płaczu jeśli temat jest niewygodny. Mam tego dość, bo nie lubie takich sytuacji, najgorsze, że nie umiem tego powstrzymać. Jak już poczuje, że łzy zbierają mi się do oczu to już koniec. Jest jakiś sposób na to?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani,

Z tego, co Pani napisała tak myślę, że ma Pani wysokie oczekiwania względem samej siebie.

Prawdopodobnie ma Pani swój gotowy scenariusz i tego chce się trzymać- jeśli coś idzie z nim niezgodnie, to reakcją Pani jest płacz.

Jest taka zasada- czym bardziej czegoś chcemy, to tym bardziej to się nie wydarza.

Warto o tym pamiętać, dopuścić do siebie i pozwolić na to, żeby coś zadziało się inaczej.

Zachęcam Panią do konsultacji psychologicznej i podjęcia terapii, podczas której powinna Pani uzyskać wgląd do prawdziwej przyczyny Pani objawu płaczu.

Proszę być dla siebie wyrozumiałą.

Życzę Pani Pomyślności, Irena Mielnik-Madej

Psycholog, logoterapeuta, doradca i trener.
0

Witam, jeżeli nadmierna emocjonalność związana jest z sytuacjami porażki to warto przyjrzeć się jak Pani radzi sobie w sytuacjach stresowych. Napisała Pani że płacze gdy dostanie niższą ocenę w szkole. Może ma Pani zbyt duże wymagania wobec siebie i nie radzi Pani sobie w sytuacji porażki. Pani zachowanie w trakcie kłótni z chłopakiem, również wskazuje że przyczyna może być podobna. Nadmierne wymagania wobec siebie, pragnienie bycia wciąż najlepszym, powoduje stałe niezadowolenie z wyników. Samoocena jest silnie związana z osiągnięciami. Jeżeli poczucie wartości jest silnie związane z oceną zewnętrzną, powoduje to nadwrażliwość na wszelką krytykę. Proponuję konsultację z psychologiem. Na podstawie opisu wnioskuję że jest Pani osobą ambitną, wytrwałą, obowiązkową. Może warto popracować nad poczuciem własnej wartości, dostosowaniem oczekiwań, nauczeniem się cieszenia się z własnych osiągnięć, korzystania z czasu wolnego. Pozdrawiam serdecznie

0

Witam Widzę, że jest Pani osobą bardzo wrażliwą na zranienia. Czy zawsze tak było czy też odbiera to Pani jako coś nowego? Pisze Pani, że trudno się z tym żyje i że ma Pani dość sytuacji, gdy łzy same cisną się do oczu. Zachęcam, by przyjrzała się Pani swojej wrażliwości i sytuacjom, które tak na Panią działają i co się wtedy "w Pani" pojawia, co podpowiadają Pani myśli. Myślę, że kontakt z terapeutą mógłby być dla Pani użyteczny. Pozdrawiam ciepło.

0

Witam Nikt nie płacze bez powodu… Istnieje wiele przyczyn nadmiernej emocjonalności i płaczliwości. Do najczęstszych należą stres, brak równowagi hormonalnej, traumatyczne przeżycia w przeszłości, lęki, depresja… Niewiele pisze Pani o sobie, więc trudno znaleźć przyczynę Pani trudności z kontrolowaniem emocji. Nawet jeżeli żadne z powyższych u Pani nie występują, to fakt, że takie stany zdarzają się dość często jest niepokojący, gdyż mogą one doprowadzić do wielu zaburzeń. Najlepszym sposobem dotarcia do przyczyny i znalezienia sposobu rozwiązania problemu jest konsultacja z psychologiem. Zachęcam do podjęcia terapii. Gdyby chciała Pani porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. W szczególnych przypadkach możliwe są konsultacje online, np. za pośrednictwem komunikatora Skype. Pozdrawiam serdecznie

Psycholog specjalizujący się w pracy z dziećmi z zaburzeniami wieku rozwojowego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy