W jaki sposób opisać rtg klatki piersiowej?

Witam, odczuwam dusznosci, klucie w klatce piersiowej , kaszle - pale od 12 lat, i zrobilam sobie rtg klatki, opis badania prawidlowy, ale dzisiaj zrobilam przeswietlenie zatok rowniez z opisem prawidlowym,a lekarz powiedziala mi,ze zatoki zawalone - na podstawie zdjecia i dala mi leki,dlatego nie wiem czy opis jest cos wart. Chcialabym poprosic lekarza o opis mojego zdjecia rtg klatki piersiowej. http://zapisz.net/view.php?filename=676_zdj.jpg

Witam,
Zmiany w zatokach szczękowych niekoniecznie objawiają się w formie kaszlu. Na podstawie rtg twarzoczaszki można stwierdzić przerost błony śluzowej lub obecność płynu w zatoce co raczej objawia się poprzez przewlekły katar. Bywa jednak, ze gdy przerosty nie są duże pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości. Musimy pamiętać, ze nie wszystkie nieprawidłowości są widoczne na zdjęciu radiologicznym.
Wracając do Pani pytania opus zdjęcia nie jest równoznaczny z diagnozą. Zdjecie rtg dostarcza jedynie informacji, które uzupełniają badanie. Najważniejsza w tym przypadku będzie konsultacja z pulmonologów, na którą warto zabrać zdjęcie pantomograficzne.
Pozdrawiam Joanna Mastalerz-Kulik