W jaki sposób osiągnąć rozluźnienie?

Witam mam pytanie z dziedziny psychologii. W sytuacjach publicznych np uroczysty obiad paraliżuje mi ręce. Trzęsą się itp. Ponoć pomaga rozluźnienie wtedy mięśni rąk. W jaki sposób to rozluznienie osiągnąć. Z góry dziękuję

Witam, w zmniejszeniu napięcia pomagają ćwiczenia relaksacyjne, trening relaksacyjny Jacobsona, trening autogenny Schultza. Proszę zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy psychologicznej. Może Pan spróbować zająć czymś ręce aby zniwelować nadmiar napięcia i energii stosując na przykład antystresy - piłeczki do ściskania lub tzw. gniotków. Pozdrawiam serdecznie

Zachęcam Pana do skorzystania z pomocy specjalisty, psychoterapeuty. Paraliż rąk, o którym Pan pisze jest wynikiem przeżywanego stresu. To normalne, że stresujemy się w sytuacji tzw. "ekspozycji społecznej", czyli w trakcie uroczystych spotkań rodzinnych, czy wystąpienia publicznego, ale paraliż, o którym Pan mówi, jest pewnego rodzaju nadmiarowością. Może Pan spróbować nauczyć się technik relaksacji (np. za pośrednictwem materiałów dostępnych na portalu YouTube- https://www.youtube.com/watch?v=DAxYabx1ELQ), jednak będzie to jedynie tzw. leczenie objawowe. Będzie Pan ćwiczył jak radzić sobie z objawami nadmiernego stresu, osiągnąć stan rozluźnienia. Aby całkowicie uporać się z problemem niezbędne jest dogłębne zbadanie go, zrozumienie jego genezy i usunięcie jego źródła, przyczyny. Taką przyczyną może być jakieś doświadczenie z przeszłości, niewłaściwy schemat postępowania, czy inne. Właśnie w znalezieniu źródła problemu, nazwaniu go i zrozumieniu, a także wypracowaniu metod radzenia sobie z nim, pomoże Panu psychoterapeuta.

Witam Pana
Drżenie rąk to zaburzenie, które najczęściej występuje
w stresujących sytuacjach.
Przyczyną mogą być też zaburzenia lękowe, nerwica.
Najczęściej drżenie rąk pojawia się wtedy, gdy w obecności
innych osób chcemy użyć rąk.
Największy problem stanowi wykonywanie precyzyjnych
ruchów dłoni, np. pisanie, obsługa urządzeń, posługiwanie się
sztućcami, układanie drobnych przedmiotów i inne
czynności manualne czy manipulacyjne.
Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę Pana
problemu, dotrzeć do przyczyny drżenia i „paraliżu” Pana rąk
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Pomocne mogą być techniki relaksacyjne.
Jeżeli jednak doświadczane objawy są na tyle silne,
że utrudniają Panu normalne funkcjonowanie, to zachęcam
do podjęcia terapii psychologicznej.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać spokój, równowagę
wewnętrzną i wypracować umiejętności
radzenia sobie ze stresem.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl