W jaki sposób pielęgnować cerę tłustą z wągrami?

Mam 27 lat i problem z trądzikiem. Nie jest on bardzo widoczny, ale o dużej skali. Cera jest tłusta, wręcz łojotokowa. Główny jej problem to zaskórniki (szczególnie na skrzydełkach nosa) oraz niewielkie nierówności na całej powierzchni twarzy, bardziej na policzkach. Po umyciu (nie myję twarzy mydłem) jest wysuszona, chcę ją nawilżyć, ale bardzo trudno dobrać mi odpowiedni krem. Oczywiście, jej stan zmienia się w ciągu miesiąca, w zależności od tego w jakim momencie cyklu jestem, tuż przed okresem polepsza się, gorzej wygląda po nim. Poza tym mam też problem ze skórą głowy, również szybko się przetłuszcza, mam łojotok. Leczenie dermatologiczne pomaga, ale na jakiś czas. Nie robiłam badań hormonów żeńskich, ale hormony tarczycy są w normie, gdyż odwiedziłam również endokrynologa. Wizyta ta była dwa lata temu. Obecnie nie biorę żadnych leków, dwa miesiące temu stosowałam antykoncepcję doustną (N***) przez trzy miesiące. Przerwałam, ponieważ nie mam na razie potrzeby jej stosowania. Moje pytanie jest następujące: którego lekarza odwiedzić - dermatologa czy endokrynologa oraz jak dbać o tak problematyczną skórę? Pozdrawiam
27 LAT ponad rok temu

Witam,

Łojotok wynika często z nadmiaru androgenów, czyli męskich hormonów płciowych w stosunku do hormonów żeńskich. Może być to nadmiar względny, tzn. przy prawidłowych stężeniach androgenów, a obniżonych stężeniach żeńskich hormonów płciowych. Warto wykonać dlatego oznaczenia zarówno jednych, jak i drugich.

Pozdrawiam