W jaki sposób pielęgnować przyjaźnie?

Jak pielęgnować przyjaźnie? Wydaje mi się, źe tego nie umiem! Przyjaźnie wymagają czasu, cierpliwości i błędòw. Moja duma mi na to nie pozwala! Ona mnie chroni przed zranieniem! Jak się otworzyć na innych ludzi? Jak kreować w sobie empatię? Jestem dzieckiem alkoholiczki i ojca chorującego psychicznie. Sama choruję na shizofrenię paranoidalną. Jak sobie ułatwić kontakty z innymi ludźmi? Jak prowadzić rozmowę? O co pytać? Czego nie wypada?

Witam,

zachęcam Panią do podjęcia terapii. Wychowała się Pani w domu, w którym najprawdopodobniej brakowało poczucia bezpieczeństwa, stąd zapewne w Pani ta nieufność w stosunku do otoczenia. Praca z psychologiem/psychoterapeutą pomoże Pani lepiej poznać siebie, stworzyć mechanizmy, które pomogą Pani na przełamanie barier, czy też nauczy się Pani budowania bliskich relacji, także poprzez opanowanie uczucia lęku przed odtrąceniem. W Internecie może Pani oczywiście znaleźć wiele ‘mądrych rad’ odpowiadających na pytania: gdzie/jak kogoś poznać, o czym rozmawiać itp., jednak to tylko teoria, która nie musi mieć zastosowania w konkretnym przypadku, w praktyce, dlatego zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Praktykować bycie z ludźmi. Tak jak Pani pisze, duma lub może raczej lęk, chronią Panią przed zranieniem, bo być może nie czuje się Pani pewnie na terenie "przyjaźń". Bliskie relacje z ludźmi wiążą się z wzajemnością. Oznacza to, że po jednej i drugiej stronie stoi zaangażowanie, ofiarowany czas, uważność, ale również i obawy czy wcześniejsze doświadczenia, które rzutują na zawierane dziś znajomości. Pyta Pani o to, jak rozmawiać, co mówić, a czego nie. Cóż, to raczej zależy od miejsca czasu i kultury w jakiej jesteśmy. Jeśli to nie jest dostateczna wskazówka, to zachęcam Panią do naturalności, która często się "wybrania" i jest dobrą bazą do budowania bliskich znajomości (bo wiemy z kim, po co i czy nam po drodze). A gdyby miała Pani ochotę przyjrzeć się tym wcześniejszym Pani relacjom, to warto skorzystać z psychoterapii. Wszystkiego dobrego.