W jaki sposób podnieść samopoczucie i wyleczyć depresję?

Nigdy nie bylem u psychologa ale wiem ze choruje na depresje od ponad 7 lat. Przez lata nabawiłem się padaczki guzów tarczycy z niedoczynnością kilka prób samobójczych, poziomu cukru jak u cukrzyka oraz leków.Było świetnie przez ostatnie kilka miesięcy gdy miałem kochająca dziewczynę. Niestety przez pogorszenie mojego zdrowia bardzo ja zraniłem, i jest to teraz bardzo skomplikowane. Nie wiem co mam dalej ze sobą robić. Przestałem chodzić na studia i przeklinam każdy dzień kiedy się budzę

Dzień dobry.

Rozumiem, że korzysta Pan z pomocy lekarza psychiatry (że to ma Pan na myśli mówiąc o tym, że przez lata nabawił się Pan między innymi leków). Niezależnie od tego warto jednak, by podjął Pan psychoterapię u specjalisty z odpowiednim przygotowaniem. Samo leczenie farmakologiczne nakierowane jest bowiem na usuwanie objawów depresji oraz regulowanie ich biochemicznego podłoża i nie pozwala zająć się przyczynami, które stoją za doświadczeniem depresji.

Może się Pan zgłosić na psychoterapię zarówno prywatnie, jak też w ramach NFZ (wówczas niezbędne będzie skierowanie od psychiatry, neurologa lub lekarza internisty). Jako student może Pan też poszukać pomocy psychologicznej w odpowiedniku akademickiego centrum psychoterapii pana uczelni.

Napisał Pan, że ostatnie kilka miesięcy to był bardzo dobry czas - zachęcam, by zadbał Pan o jak najwięcej takiego czasu dla siebie, sięgając po wsparcie specjalisty.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

Witam, w przypadku depresji leczenie farmakologiczne powinno iść w parze z psychoterapią, dopiero wtedy efekty są najbardziej zauważalne i zdecydowanie najtrwalsze. Polecam Ci znaleźć dobrego specjalistę (działającego w gabinecie prywatnym bądź w ramach NFZ- wystarczy uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu), który pomoże Ci "stanąć na nogi". Pozdrawiam, Monika Góra
www.psycholog.mail.pl