W jaki sposób pokonać paniczny lęk przed ciemnością?

Witam. Mam problem strasznie panicznie boje się ciemności. Kiedy robi się wieczór bardzo się zaczynam bać bo jak jestem już zmęczona (około 23.00) to bardzo chce iść spać ale jak tylko zgadzam lampkę to wpadam w taka panikę jestem przerażona aż w takim stopniu ze nie śpię do 4 rano mam wtedy zapalone światło i oglądam jakieś seriale bo nie wiem co w tym czasie robić i czekam aż się zrobi jasno i dopiero wtedy idę spać. Bo najczęściej jak się da to śpię u siostry ale nie zawsze ona na to pozwala.

Witam,

W leczeniu zaburzeń lękowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna.
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją.
Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Panią
Lęk, którego przyczyna często jest nieuświadomiona,
staje się wszechobecny i przyjmuje postać różnych
fobii - stąd u Pani lęk przed ciemnością, nazywany nyktofobią.
Przyczyną nyktofobii najczęściej jest trauma związana
z ogromnym lękiem przed ciemnością w okresie dzieciństwa.
Fobia ta nawet w życiu dorosłym dezorganizuje życie
i utrudnia normalne funkcjonowanie.
Człowiek, dotknięty nyktofobią, na samą myśl o tym,
że mógłby wejść do ciemnego pokoju albo wyjść z domu
po zmroku doświadcza obezwładniającego lęku, a wyobrażenie
sobie sytuacji, że prąd zostanie wyłączony i mógłby spać
przy zgaszonym świetle, napełnia panicznym lękiem.
Nyktofobii często towarzyszy rozdrażnienie, napięcie
psychiczne oraz nieumiejętność odpoczywania.
Każdy lęk, również ten przed ciemnością, przyczynia się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych.
W konsekwencji, ludzie cierpiący na nyktofobię
mogą odczuwać różne objawy wywołane rozchwianiem
równowagi układu wegetatywnego, m.in. przyspieszony oddech,
uczucie duszności, dreszcze, kołatanie serca,
przyspieszone tętno, bóle głowy i wiele innych dolegliwości,
które jeszcze bardziej potęgują ich lęk.
Aby skutecznie wyleczyć nyktofobię należy dotrzeć do źródła
problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii, która pomoże
Pani uporać się z lękiem przed ciemnością
i odzyskać równowagę wewnętrzną.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam, proszę skorzystać z konsultacji z psychologiem, aby zastanowić się nad dalszą formą pomocy. Pozdrawiam serdecznie