W jaki sposób pokonać uzależnienie od masturbacji?

Witam. Mam 21 lat. Od roku jestem uzależniony od nadmiernej masturbacji. Masturbuję się nawet 2 do 4 razy dziennie. Gdy zobaczę jakaś piękną dojrzała kobietę odrazu mam wzwod i chce mi się masturbowac. Co można zrobić w tej sytuacji?. Jakie środki podjąć by zapobiec dalszej masturbacji ? Czy dalej zaspokajać swoje pragnienie ?. Czy są może od tego lekarze specjaliści ?. Czy masturbacja jest zdrowa? .Pozdrawiam

Witam,

Masturbacja jest normalną czynnością seksualną. Jeżeli natomiast podejmuje się jej Pan bardzo często i zaczęło to wzbudzać niepokój, warto zgłosić się do seksuologa. Ten specjalista porozmawia z Panem na temat nadmiernego zaspokajania własnych potrzeb seksualnych.

Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

To co Pan opisał nie oznacza, że jesteś Pan uzależniony od masturbacji. Wielu mężczyzn, a szczególnie młodych, ma duże potrzeby. I nie tylko młodych. Nie zawsze częsta masturbacja oznacza uzaleznienie. Zwykle jest po prostu objawem duzych potrzeb na przykład przy braku partnerki.

Aby zdiagnozować uzależnienie od mastubracji potrzebna jest rozmowa ze specjalistą (terapeuta uzależnień, zwłaszcza specjalizujacy sie także w uzaleznieniach behawioralnych czyli od czynności). Zaobserwowanie kilku objawów i rozmowa o Pana emocjach. Na pewno taka rozmowa by Pana uspokoiła.

Można oczywiście także zglosic się do seksuologa lub każdego doświadczonego psychoterapeuty.

U osób nieuzależnionych, które nie mają z tego powodu problemów w życiu, czy w kontaktach intymnych z partnerką, masturbacja nie jest niezdrowa. Jest naturalnym efektem potrzeb, ich realizacją.

Prosze spróbować się spotkać z seksuologiem, terapeutą uzalżnień lub psychterapeutą i po prostu porozmawiać.

Pozdrawiam

Edyta Szafran, terapeuta uzależnień

edyta.szafran@vp.pl