W jaki sposób pomóc 17-letniemu synowi, który jest uzależniony od komputera?

17-letni syn jest uzależniony od komputera. W jaki sposób mogę mu pomóc? Czy natychmiastowe odcięcie od komputera i smartfona to dobry pomysł? Nadmieniam, że syn mieszka w internacie i nie mam możliwości pełnej jego kontroli. Każdą wolną chwilę spędzą przy monitorze zaniedbuje wszelkie obowiązki. Proszę o podpowiedź

Dzień dobry,

Proszę znaleźć ośrodek/psychoterapeutę, który prowadzi psychoterapię rodzinną (systemową) i skorzystać z takiej formy pomocy.

Warto zachęcić go podjęcia psychoterapii. Także poprzez oddanie mu odpowiedzialności za jego uzależnienie i postawienie mu granic. Przede wszystkim jednak zachęcam do podjęcia szczerej i otwartej rozmowy z synem, dialogu, w który opowie Pani o swoich uczuciach i obawach, ale także oczekiwaniach. Ważne, żeby nadawanie komunikaty były w formia "Ja" (czyli np "ja się o Ciebie martwię", "boję się, że ..", "chciałabym, żeby.." itp) zamiast od "ty" (np "bo Ty zawsze..", "ty nie rozumiesz.." itp)