W jaki sposób pomóc 86-letniej kobiecie z pamięcią?

Moja 86 letnia mama traci pamięć. W jaki sposób jej pomóc? Złości się gdy proponuję poradę lekarza. Nie dopuszcza do siebie myśli, że ma zaburzenia. W jaki sposób nakłonić ją do wizyty u lekarza? Zawsze była taka zaradna i odpowiedzialna.

Dzień dobry,

Pokazując mamie, że właśnie dzięki zadbaniu o swoją pamięć będzie mogła być dłużej zaradna i odpowiedzialna.
Jeżeli uda się Panu przekonać mamę to proszę udać się do Poradni Neurologicznej.

Witam

"nakłanianie" mamy do zasięgnięcia porady lekarskiej może być procesem rozciągniętym w czasie. Jeśli nie dostrzega Pani bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia Mamy i innych osób, które wynikałyby z objawów które Pani opisuje, proszę rozłożyć na kilka etapów, takie motywowanie Mamy
- na początek proszę Mamę poinformować, że dostrzega Pani niepokojące objawy i widzi potrzebę spotkania z lekarzem. Taka jawna rozmowa z Mamą o tym co Pani zauważyła, o zmianach dotyczących jej zachowania, problemu nie rozwiążę, ale określi sytuację i uczyni ją jawną i wymagającą działania.
- jjeśli taka życzliwa rozmowa z Mamą nie przyniesie skutku, warto byłoby ujawnić sytuację i poprosić pozostałych członków rodziny i bliskich znajomych Mamy o wsparcie, które umożliwi zmotywowanie ją do spotkania z lekarzem.
- jeśli i taka życzliwa forma "nakłonienia" i poproszenia Mamy o spotkanie ze specjalistą nie przyniesie skutku, może pojawić się konieczność, działania poza postanowieniami Mamy. Każda osoba ma prawo do poszanowania swojej godności i szacunku, jednak czasem, wobec zdarzeń spowodowanych trudnościami zdrowotnymi, trzeba będzie rozważyć, czy Mama może nadal korzystać z wszystkich "praw osoby zdrowej". Takie przemyślenia mogą budzić wątpliwości i przykre przemyślenia, jednak dotkliwość objawów związanych z "utratą pamięci" może wiązać się z zachowaniami Mamy, które spowodują Pani obawy, że Mama zrobi coś niebezpiecznego.
- wówczas trzeba będzie podjąć zdecydowane kroki i bez porozumienia z Mamą, zaprosić lekarza na wizytę domową

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz

https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571?fref=ts